Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Szybciej i prościej założymy firmę

Ministerstwo gospodarki przygotowało zmiany w prawie, które mają sprawić, że założenie firmy w Polsce będzie trwało znacznie krócej. Nowe przepisy mają przede wszystkim usprawnić pracę tzw. „jednego okienka”.

Mowa o projekcie ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy – Prawo działalności gospodarczej. Wymienione powyżej ustawy normują kwestie rejestracji przedsiębiorców – zarówno osób fizycznych jednoosobowo prowadzących działalność gospodarczą, jak i spółek handlowych.

Zawarte w projekcie zmiany mają umożliwić rozpoczęcie działalności gospodarczej już po złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo rejestru przedsiębiorców KRS. Obecne przepisy utrudniają niestety sprawne i szybkie zarejestrowanie firmy.

Zmianie ulegnie procedura nadawania numeru NIP – ma ona zostać zautomatyzowana. Naczelnik urzędu skarbowego nadawałby NIP zaraz po otrzymaniu zgłoszenia. Równie szybko mają  być przekazywane przez sądy rejonowe wnioski i zgłoszenia przedsiębiorcy do urzędu skarbowego i statystycznego. Nowelizacja nakłada bowiem na sądy rejonowe obowiązek ich niezwłocznego przekazania.

Przypomnijmy, że obecnie sądy przekazują te dokumenty dopiero po dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców. Oznacza to duże opóźnienia w procesie zakładania działalności gospodarczej przez spółki. Inną zmianą jest nadanie sądom uprawnienia do wpisywania numeru NIP przedsiębiorcy z urzędu, bez składania dodatkowego wniosku – jak to teraz ma miejsce.

Chcesz zaprezentować swoją firmę w zakładce „Start-up”. Wyślij opis na [email protected]. Codziennie nowe startupy. Zobacz >>>

Wszystkie te zmiany mają usprawnić i zoptymalizować działanie „jednego okienka”. Będą one jednak skuteczne tylko wówczas, gdy prawidłowo zacznie działać administracyjna machina. Bez administracji nowej jakości nie ma co liczyć na korzystne efekty proponowanych zmian.

Komentuje Tadeusz Turski, radca prawny, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna:

Mocą nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 19.12.2008 r. (Dz.U. z 2009 r., Nr 18, Poz. 97), procedurę rejestracyjną poddano tzw. zasadzie jednego okienka, mającej usprawnić proces rejestracji działalności gospodarczej. I tak, zgodnie z funkcjonującą już zasadą jednego okienka, podmiot wnioskujący o wpis lub o zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców musi przedłożyć sądowi rejestrowemu także wniosek o wpis albo zmianę wpisu w przedmiocie numeru REGON, zgłoszenie lub zmianę zgłoszenia płatnika składek na ubezpieczenia społeczne, a ponadto zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne w przedmiocie identyfikacji podatkowej przedsiębiorcy (numer NIP).

Nieprzedstawienie wspomnianych dokumentów wraz z wnioskiem składanym do KRS obwarowane jest surowym rygorem – skutkuje zwrotem wniosku (art. 19b stawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w brzmieniu obowiązującym od dnia 31.03.2009 r.). Dzięki opisanej kumulacji „w jednym okienku” wniosków kierowanych do różnych organów, sprawy mają potoczyć się szybko: sąd rejestrowy, niezwłocznie po dokonaniu wpisu (nie później niż w terminie kolejnych 3 dni roboczych) powinien przesłać załączone wnioski i zgłoszenia właściwym organom celem ich rozpatrzenia. Analogiczny mechanizm zastosowano w przypadku rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych.

Wspomniany projekt nowelizacji oznacza kolejny krok naprzód. Zgodnie z ministerialnymi założeniami zmian, sąd rejestrowy ma przesłać właściwym organom załączone do wniosku o wpis do KRS podania lub zgłoszenia dotyczące REGON, ZUS i NIP już niezwłocznie po ich wpłynięciu do sądu. Oznacza to, że powyższe wnioski i zgłoszenia mają szansę zostać rozpatrzone przez kompetentne ograny już przed zakończeniem postępowania rejestrowego (dokonaniem wpisu). W konsekwencji podmioty podlegające wpisowi do KRS, poprzez wcześniejsze niż dotychczas uzyskanie numerów NIP oraz REGON, mają zyskać możliwość szybszego rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Kolejnym novum zawartym w projekcie Ministerstwa Gospodarki jest zapis, zgodnie z którym sąd rejestrowy będzie z urzędu wpisywać do rejestru przedsiębiorców numer NIP zarejestrowanego podmiotu (nie czekając na uprzedni wniosek przedsiębiorcy w powyższym przedmiocie).

– 6 sposobów na zdobycie kapitału na własny biznes

Barbara Sielicka
Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.