Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Tańszy prąd za akcje Tauronu, ale trzeba zapłacić dodatkowy podatek

2010-06-11 Pit.pl

Dla inwestorów indywidualnych, którzy obejmą akcje Tauronu w pierwszej ofercie publicznej spółka przygotowała program lojalnościowy. Ci z nich, którzy nie sprzedadzą swoich akcji przez rok od debiutu będą uprawnieni do skorzystania z oferty „Gwarancja niższej ceny”. Da ona rabat w przedziale od 5 do 15 proc. od obowiązujących cen energii w taryfach dla klientów indywidualnych, w okresie od lipca 2011 r. do czerwca 2012 r. Ostateczna wysokość rabatu oraz szczegółowe warunki oferty „Gwarancja niższej ceny” zostaną przedstawione w czerwcu 2011 r.

W celu skorzystania z programu lojalnościowego inwestorzy po upływie roku od debiutu powinni złożyć pisemne oświadczenie o zamiarze skorzystania z tego uprawnienia wraz z oświadczeniem, że akcje nie są przedmiotem umowy użytkowania lub zastawu oraz zaświadczeniem z biura maklerskiego prowadzącego ich rachunek inwestycyjny o kupnie akcji w ofercie publicznej oraz o niezbywaniu ich w trakcie ostatniego roku.

Czy uzyskany rabat na energię przy posiadaniu akcji Tauron jest przychodem podlegającym opodatkowaniu i jeżeli tak to na jakich zasadach?

Odpowiada Piotr Szulczewski, ekspert PIT.pl: Tak, istnieje duże ryzyko, że rabat taki potraktowany będzie jako forma dywidendy z tytułu zakupu akcji, a nie jako klasyczne zmniejszenie ceny oferowanej klientowi energii.

Sytuacja, w której przedsiębiorca proponuje klientowi rabat na zakup określonych towarów czy usług powoduje, że u przedsiębiorcy kwota udzielonego rabatu nie stanowi przychodu (a zatem wykazuje on kwotę faktycznie otrzymaną). Podobnie klient uzyskujący obniżkę ceny towaru – nie musi obawiać się, że Urząd Skarbowy rozpozna u niego przychód z tytułu obniżenia ceny. Wartość towaru lub usługi generowana i ustalana jest tak naprawdę przez wolny rynek.

W przypadku akcji Tauronu mamy do czynienia z odmienną sytuacją. Tu rabat na usługi uzyskują nie klienci, ale wyłącznie akcjonariusze, co oznacza pojawienie się przywileju dla właścicieli, akcjonariuszy spółki, przy czym obniżka wartości usługi zależna jest od posiadania akcji przez określony czas.

Oznacza to szczególną formę dywidendy z akcji, a co za tym idzie – 19% podatek dochodowy pobierany przez płatnika (Tauron). Źródłem uzyskania przychodów dla akcjonariuszy indywidualnych mogą być w tym przypadku kapitały pieniężne (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) – a konkretnie przychód stanowią dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

Pamiętając o ryzyku takiego traktowania przez Urzędy Skarbowe obniżki, zwrócić należy uwagę na specyfikę sytuacji. Dywidenda powinna mieć związek z każdą pojedynczą akcją dającą do niej prawo, ustalany powinien być dzień ustalenia prawa do dywidendy, czyli postępowanie zgodne z kodeksem spółek handlowych. W przypadku oferowanych przez Tauron akcji postępowanie takie nie jest widoczne.

Oczywiście możliwa jest wypłata dywidendy w naturze (por. np. wyrok z dnia 29 kwietnia 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 374/10) czy w postaci przyznania obniżenia ceny oferowanej usługi, niemniej nie mamy tu do czynienia z klasyczną jej postacią. Wskazane natomiast powyżej „inne przychody w zysku” powinny być faktycznie od tego zysku uzależnione (tu przyznanie obniżki zależy natomiast od okresu posiadania akcji i nie koresponduje do końca z zyskiem spółki).

Istnieje zatem podstawa do sporu z organami skarbowymi w tej sprawie.

Piotr Szulczewski
Pit.pl / Vat.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.