Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Transakcje, dla których wystawiono więcej niż jedną fakturę

Zgodnie z § 14 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia w sprawie VAT, w przypadku, gdy wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż towarów lub usług, faktury te nie dają prawa do odliczenia podatku naliczonego. Mimo iż przepis sformułowany jest zwięźle i – wydawałoby się – jednoznacznie, w praktyce podnoszone są wątpliwości, co do jego rozumienia.

Jak to jest w orzecznictwie?

Częstym przypadkiem w praktyce, zwłaszcza, gdy faktury wystawiane są ręcznie, jest powtórne udokumentowanie tej samej transakcji. Z jednej strony rodzi się pytanie, czy od każdej z faktur należy odprowadzić VAT należny, z drugiej zaś strony – czy żadna z. faktur nie uprawnia do dokonania odliczenia, czy też podatek ten można odliczyć?

W orzecznictwie NSA, dotyczącym tego samego zagadnienia, choć wyroki wydawane były pod rządami przepisów w zakresie podatku VAT obowiązującymi przed 1 maja 2004 r,, również nie ma zgodności co do oceny podobnych przypadków. W wyroku NSA z dnia 19 marca 2001 r., sygn. akt l SA/Ka 2488/99, Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach orzekł, iż w sytuacji gdy w toku postępowania podatkowego zostanie ustalone, iż obok powielającej daną transakcję faktury istnieje faktura prawidłowa, to istnienie takiej faktury nie pozwala na pozbawienie podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego. Tylko faktury powielające faktury dokumentujące rzeczywistą sprzedaż, o ile podatnik wykorzystał te faktury do obniżenia podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku, poprzez rozliczenie ich w deklaracji VAT-7, nie mogą stanowić podstawy rozliczenia podatku naliczonego Zupełnie odmiennie orzekł – natomiast skład orzekający lubelskiego Ośrodka Zamiejscowego NSA, który w wyroku z dnia 26 stycznia 2001 r., sygn. akt l SA/Lu 1176/99 stwierdził, iż w przypadku gdy wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą sprzedaż towarów lub usług, żadna z tych faktur nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego.

Bez wątpienia jednak, chociażby ze względów bezpieczeństwa podatkowego należy przestrzegać reguły, w myśl której jedna transakcja nie może być dokumentowana więcej niż jedną fakturą. Jeśli w pierwotnie wystawionej fakturze stwierdzono błędy, w celu ich skorygowania podatnicy powinni posługiwać się fakturami korygującymi lub notami korygującymi.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.