Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Uczelnie chcą więcej biznesu

Jednym z największych wyzwań dla polskich uczelni jest nawiązanie efektywnej współpracy z biznesem. Program kształcenia powinien umożliwiać studentom nie tylko zdobycie nowoczesnej, praktycznej wiedzy, ale też nabranie podstawowego obycia w świecie opartym na zasadach rynkowych.

Coraz częściej szkoły wyższe decydują się na podjęcie szerokiej współpracy z zewnętrznymi partnerami – firmami i organizacjami wspierającymi biznes w Polsce. Przykłady takich inicjatyw zostaną zaprezentowane na konferencji „Współpraca nauki z biznesem – stan obecny i oczekiwania przedsiębiorców”, która odbędzie się 16 lipca w Centrum Informacyjnym PAIiIZ w Warszawie.

Konferencja będzie poświęcona praktycznym aspektom współpracy pomiędzy światem nauki a partnerami biznesowymi. Podczas wydarzenia zostanie podpisane porozumienie współpracy pomiędzy PAIiIZ a Wydziałem Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Zostaną również zaprezentowane wyniki badań HAYS Poland dotyczące trendów na rynku pracy, a także wnioski z badania „Programy kształcenia a zapotrzebowanie na rynku pracy” przeprowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ważnym elementem wydarzenia będą wystąpienia przedsiębiorców. Firma Infosys BPO Poland, polskie centrum usług światowego giganta w dziedzinie technologii i outsourcingu opowie o swoich działaniach zrealizowanych wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim.

– We współpracy firm z uczelniami niezwykle ważne jest dopasowanie podjętych działań do potrzeb obu stron – mówi Anna Tumidajewicz, Dyrektor ds. Finansowo-Księgowych Infosys BPO Europe. – Celem jest podniesienie jakości kształcenia w taki sposób, by kwalifikacje absolwentów odpowiadały zapotrzebowaniom przyszłych pracodawców.

Centrum Infosys BPO Poland, które jest jednym z największych pracodawców w regionie, od kilku lat aktywnie współpracuje z uczelniami wyższymi i ma swój wkład w ich programy nauczania. Nasi pracownicy prowadzą wybrane zajęcia, inicjowaliśmy badania sektora biznesowego, współtworzymy studium podyplomowe z zakresu prowadzenia centrów usług wspólnych i BPO.

Dzięki takim działaniom uczelnia zyskuje specjalistyczną wiedzę w oparciu o przykłady biznesowe, a firma uzyskuje możliwość wymiany myśli z kadrą akademicką oraz  kształci i informuje swoich przyszłych pracowników. Bardzo istotny jest również dla nas obszar wspierania kół naukowych, konferencji oraz innych inicjatyw, które generują kreatywność i zaangażowanie studentów. Chcemy być prawdziwym partnerem wspierającym rozwój młodych kadr dla naszego regionu.

Podczas konferencji zaprezentowana zostanie także idea Business 2 Universities realizowana przez firmy zrzeszone w Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL). – W Polsce mamy prawie 2 miliony studentów, a odsetek studiujących w wieku 19-23 lata jest wyższy niż w Niemczech, Francji, Holandii czy Japonii. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia zagranicznych inwestorów – mówi Paweł Panczyj, ekspert Ernst&Young i ABSL.

– Niestety polscy absolwenci z reguły nie są przygotowani do pracy w zaawansowanym środowisku biznesowym. Dlatego firmy ABSL aktywnie angażują się w życie uczelni, aby upewnić się, że absolwenci będą mieli odpowiednie kwalifikacje, przez co łatwiej im będzie znaleźć zatrudnienie. Współpraca biznesu ze szkołami wyższymi przynosi obopólne, długofalowe korzyści.

Przemiana w polskim systemie kształcenia nie może się odbyć bez zaangażowania instytucji państwowych. Na szczęście podejmowane są pierwsze ważne inicjatywy, które mogą przynieść wymierne korzyści. 21 maja Sejm przyjął pakiet 6 ustaw reformujących polski system szkolnictwa wyższego. Efektywniejsza współpraca uczelni z gospodarką, nastawienie na jakość kształcenia, optymalizacja podziału środków na badania naukowe – to niektóre z założeń programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dzięki nim polskie szkoły wyższe za 5 lat mają znaleźć się w pierwszej setce najlepszych uczelni na świecie. Przy wsparciu przedstawicieli biznesu, którzy od kilku lat prowadzą działania Business 2 Universities może się to udać.

Organizatorzy zapraszają do udziału w konferencji „Współpraca nauki z biznesem – stan obecny i oczekiwania przedsiębiorców”, która odbędzie się  16 lipca 2010 o godzinie 11:00 w Centrum Informacyjnym PAIiIZ przy ulicy Bagatela 12 w Warszawie. Tematy poruszane na konferencji to:

– Efektywna współpraca uczelni z biznesem – dobre praktyki i modele współpracy (na przykładzie m.in. firm zrzeszonych w Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce)

– Programy kształcenia a zapotrzebowanie rynku pracy

– Oczekiwania pracodawców wobec uczelni
– Przeszłe i przyszłe trendy na rynku pracy

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.