Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ulga na wspieranie nowych technologii

Co na to mówi ustawa?

Ustawa przewiduje dwie stawki odliczenia kwot na nabycie nowych technologii:

  • do 50% może odliczyć podatnik będący mikro przedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą,
  • do 30% mogą odliczyć pozostali przedsiębiorcy.

Zgodnie z art. 26c ust. 1 updof (oraz art. 18b ust. 1 updop) możemy odliczyć od dochodu wydatki na nabycie nowych technologii. Ustawodawca definiuje je jako wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, nabytą od jednostek naukowych w rozumieniu prawa kraju rejestracji. Nowa technologia powinna umożliwiać wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i nie powinna być stosowana na świecie przez okres dłuższy niż 5 lat. Ma to potwierdzać opinia niezależnej jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. nr 238, poz. 2390 ze zm.).

Czy wiesz, że…

Odliczyć można nawet połowę wydatków od dochodu na nabycie nowych technologii. Dotyczy to podatników będących – w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – mikro-, małym lub średnim przedsiębiorcą. Pozostali podatnicy mogą odliczyć 30 proc. poniesionych wydatków.

Pamiętaj!

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej rozumie przez:

  • Mikroprzedsiębiorcę – przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz nie przekroczył ustawowego limitu. Dla mikro przedsiębiorcy limit ten wynosi np. w odniesieniu do obrotów równowartość 2 000 000 euro (lub tyle samo co do sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat);
  • Małego przedsiębiorcę – przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych 10 000 000 euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 000 000 euro;
  • Średniego przedsiębiorcę – przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych 50 000 000 euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 000 000 euro.
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.