Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Unia Europejska nie osiągnęła porozumienia w kwestii podatku bankowego

2010-09-15 VAT.pl

Komisja Europejska zatwierdziła porozumienie zawarte z Parlamentem Europejskim w kwestii przeprowadzenia reform w europejskim systemie nadzoru finansowego, natomiast nie udało się zawrzeć analogicznego porozumienia w sprawie wprowadzenia podatku bankowego i podatku od transakcji finansowych.

2 września negocjatorzy Komisji Europejskiej osiągnęli porozumienie z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego w sprawie kluczowych elementów reformy europejskiego systemu nadzoru finansowego. Celem reformy jest wprowadzenie nowych ram nadzoru w europejskim systemie finansowym poprzez powołanie Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego, której zadaniem będzie wspólnotowy nadzór makroostrożnościowy nad systemem finansowym, a także powołanie trzech nowych europejskich organów nadzoru, odpowiedzialnych za sektory: bankowy, ubezpieczeniowy i papierów wartościowych.

Jednak w zakresie wprowadzenia podatku bankowego i podatku od transakcji finansowych nastąpiła jedynie wymiana poglądów na temat możliwości wspierania sektora finansowego w przypadku przyszłych kryzysów finansowych. Dyskusja dotyczyła koordynacji podatków od banków i innych finansowych instytucji, a także możliwości wprowadzenia podatku od transakcji finansowych.

W wyniku kryzysu finansowego wiele państw członkowskich UE wprowadza lub zamierza wprowadzić podatek od banków, który jednakże w różnych krajach może mieć różny charakter. Zalecane jest skoordynowanie wprowadzania podatków na poziomie UE w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji na wewnętrznym rynku finansowym UE.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.