Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Urlop wychowawczy a prawo do zwolnienia

Kto może skorzystać z urlopu wychowawczego?

Prawo do urlopu wychowawczego i zasady jego udzielania regulują przepisy Kodeksu pracy (art. 186-1891) oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. nr 230, poz. 2291).Z urlopu wychowawczego mogą skorzystać rodzice lub opiekunowie dziecka lub jedno z nich, jeżeli są zatrudnieni. Aby skorzystać z urlopu wychowawczego pracownik musi posiadać co najmniej 6 miesięczny okres zatrudnienia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

Kto udziela urlopu wychowawczego?

Urlopu wychowawczego udziela pracodawca na pisemny wniosek pracownika, złożony na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza on skorzystać z urlopu. We wniosku pracownik wskazuje:

  • datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego;
  • okres urlopu wychowawczego dotychczas wykorzystany na dane dziecko.

Do wniosku dołącza się pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku. Oświadczenie takie nie jest wymagane w razie:

  • ograniczenia lub pozbawienia drugiego z rodziców władzy rodzicielskiej;
  • ograniczenia lub zwolnienia z opieki drugiego z opiekunów dziecka;
  • gdy zachodzą nie dające się usunąć przeszkody do uzyskania takiego oświadczenia.

W tej sytuacji pracownik dołącza do wniosku dokumenty potwierdzające te okoliczności. Jeżeli dołączenie dokumentów nie jest możliwe pracownik do wniosku dołącza pisemne oświadczenie w tej sprawie.

Rodzice lub opiekunowie dziecka, jeżeli spełniają warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie z niego skorzystać przez okres nie przekraczający 3 miesięcy. W takim przypadku do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego dołącza się pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o okresie, w którym zamierza on korzystać z takiego urlopu. Jeżeli wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego zostanie złożony bez zachowania przez pracownika terminu, pracodawca udziela urlopu nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu.

Pracownikowi zatrudnionemu na czas określony pracodawca udziela urlopu wychowawczego na czas nie dłuższy niż do końca okresu na jaki została zawarta umowa. W przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności prawnej zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, pracodawca udziela tego urlopu na okres nie dłuższy niż do dnia rozwiązania umowy o pracę wskutek dokonanej czynności. Dopuszczalne jest wycofanie przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego nie później jednak niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.