Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wzrost napięcia na rynkach skutkuje drożejącym frankiem

2010-10-05 Bankier.pl

Na rynkach narastają obawy o stabilność systemu finansowego w strefie euro oraz trwałość ożywienia w Stanach Zjednoczonych. Stąd wzrost popytu na jena oraz franka szwajcarskiego.

Irlandia zmaga się z olbrzymim problemem, jakim jest zapaść systemu bankowego. Całkowita wielkość pomocy dla kredytodawców może sięgnąć nawet 50 mld euro. Stanowi to niewiarygodnie duże obciążenie dla budżetu tego państwa. Deficyt w tym roku przekroczy 32 proc. produktu krajowego brutto. Kłopoty Irlandii potęguje spowolnienie gospodarcze. Irlandzki bank centralny obniżył prognozy wzrostu produktu krajowego brutto z 0,8 proc. do 0,2 proc. w 2010 roku.

Niepokojące informacje napływają ze Stanów Zjednoczonych, gdzie branża przemysłowa staje w obliczu poważnych trudności. Przedstawiony w piątek indeks ISM dla sektora przemysłowego wskazuje na zmniejszenie tempa ożywienia w branży. Wskaźnik obniżył się bardziej, niż spodziewali się analitycy.

Publikacje zaplanowane na poniedziałek również nie pozwalają oczekiwać poprawy. Analitycy przepowiadają spadek wielkości zamówień na dobra trwałe oraz zamówień w przemyśle. Wskaźniki ilustrują aktywność inwestycyjną przedsiębiorstw. Z tego powodu gorsze wyniki indeksów można traktować jako zapowiedź ograniczenia inwestycji. W najbliższej przyszłości może to skutkować zmniejszeniem zatrudnienia oraz produkcji przemysłowej.

Równie niepokojąco zapowiada się indeks podpisanych umów kupna domów organizacji National Association of Realtors. Analitycy przepowiadają, że publikacja będzie obrazować spadek popytu na nowe nieruchomości. Informacje dotyczące sektora budowlanego mają bardzo duże znaczenie dla inwestorów, gdyż w pewnym sensie stanowią barometr koniunktury w Stanach Zjednoczonych.

Wzrost napięcia na rynkach skutkuje zwiększonym popytem na waluty uznawane za „bezpieczne przystanie”, czyli jena i franka szwajcarskiego oraz w mniejszym stopniu dolara.

Przed 14:30 kurs EUR/USD tracił 0,6 proc. w stosunku do poziomu otwarcia i wynosił 1,3704 dolara. Euro traciło także 0,6 proc. wobec franka oraz jena. Kurs dolara wobec franka szwajcarskiego oraz jena niemal nie ulegał zmianie. Kurs USD/CHF wynosił 0,9734 franka a USD/JPY 83,238 jena.

P.L.

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.