Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Załóż firmę za unijną kasę

Kapitał Ludzki to jeden z największych programów operacyjnych, cieszący się dużą popularnością. Jego celem jest przeciwdziałanie bezrobociu i rozwój kapitału ludzkiego. Od początku realizacji PO KL pozytywną ocenę uzyskało 94,7 tys. wniosków o wartości blisko 91,8 mld zł.

Jednym z działań, realizowanych w ramach PO KL, jest wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Dofinansowanie w ramach działania 6.2 jest przeznaczone dla osób planujących założenie własnej firmy. W latach 2007 – 2013 pula środków przeznaczonych na to działanie wynosi ponad 400 mln euro.

Środki w ramach działania 6.2 przyznawane są w drodze konkursów na realizację projektów. Projektodawcami są w tym przypadku przedsiębiorstwa, firmy szkoleniowe, organizacje pozarządowe, szkoły wyższe. Natomiast uczestnikami projektu są osoby planujące założenie własnej firmy.  W ramach projektu mogą one liczyć na bezpłatne szkolenia oraz bezzwrotną dotację na uruchomienie działalności gospodarczej.

Aby stać się uczestnikiem projektu dofinansowanego w ramach działania 6.2 najpierw należy skontaktować się z instytucją wojewódzką, zgodną z miejscem zameldowania. Każda instytucja prowadzi listę projektów, które uzyskały wsparcie i są realizowane w ramach tego działania.

Kolejnym krokiem jest wybranie projektu. Każdy ma nieco inne kryteria uczestnictwa. Z reguły obowiązującym kryterium formalnym jest zameldowanie na terenie danego województwa oraz nieposiadanie własnej firmy przez 12 miesięcy.

Należy szczegółowo zapoznać się z kryteriami merytorycznymi. – Tego typu projekty cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a konkurencja jest bardzo silna. Szansę uczestnictwa mają tylko najlepsi – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

Następnie trzeba przygotować formularz zgłoszeniowy na temat planowanego przedsięwzięcia i złożyć go u projektodawcy. W zależności od projektu rekrutacja może być kilkuetapowa. Kandydaci przechodzą testy kwalifikacyjne, psychologiczne i rozmowę z doradcą.

Po zakwalifikowaniu do projektu uczestniczy się w zindywidualizowanym programie zajęć szkoleniowych i doradczych. Ich celem jest przekazanie uczestnikom wiedzy o funkcjonowaniu firmy i przygotowanie szczegółowego formularza, w którym opiszą i uzasadnią potrzebę dotacji. Po zakończeniu szkoleń uczestnicy składają propozycje biznesplanu.

Aby otrzymać wsparcie trzeba złożyć wniosek, w którym opisuje się pomysł na swoją firmę, kierunki rozwoju, strategię marketingową. Sporządza się zestawienie danych finansowych oraz opisuje i uzasadnia wydatki finansowane z dotacji. Wniosek jest oceniany przez projektodawcę.

Po przyznaniu dotacji można już zarejestrować firmę i rozpocząć inwestowanie w jej rozwój, zgodnie z zaplanowanym i zaakceptowanym budżetem.

Więcej na temat korzystania z funduszy unijnych można znaleźć w najnowszym multimedialnym szkoleniu on-line Akademii PARP „Pozyskiwanie funduszy UE na projekty w MŚP”. Ze szkolenia można dowiedzieć się o różnych formach wsparcia unijnego na czym polega aplikowanie, jak zaplanować projekt, a także jak go realizować i rozliczać. Oprócz teorii, w szkoleniu znajdują się ćwiczenia, które pomogą zrozumieć i utrwalić zdobytą wiedzę.

Pod adresem www.akademiaparp.gov.pl znajdują się 23 szkolenia internetowe w pięciu zakresach tematycznych: finansowo-prawnym, zarządzanie strategiczne i operacyjne, umiejętności menadżerskie i osobiste, marketing i sprzedaż oraz wiedza ogólna i otoczenie biznesu. Wszyscy przedsiębiorcy i pracownicy sektora MSP oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę. Wiedza zdobyta w szkoleniach e-learningowych potwierdzana
jest certyfikatem.

Źródło: Akademia PARP

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
pols 7 gru 2010 (11:26)

to sie powinno nazywac 'zaloz firme z pieniedzy podatnikow' ;]