Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zasiłki w razie choroby i macierzyństwa

Prawo do zasiłku chorobowego

Zgodnie z art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy pracownik  niezdolny do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną  zachowuje prawo do wynagrodzenia  łącznie za okres do 33 dni w roku kalendarzowym. Okres  33  dni niezdolności do pracy, o którym mowa wyżej, ustala się sumując poszczególne okresy niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, nawet  jeśli między nimi występują przerwy i jeśli pracownik w danym roku kalendarzowym był zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy.

Jeżeli  w  ciągu  roku kalendarzowego pracownik podejmie dodatkowe  zatrudnienie, do okresu 33 dni niezdolności do pracy, w którym  zachowuje prawo do wynagrodzenia, wliczone zostają również okresy wypłaty tego wynagrodzenia przed podjęciem  dodatkowego zatrudnienia.

Przykład

Pracownik  jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. W okresie  od 18 kwietnia do 14 maja (27 dni) był on niezdolny do pracy z powodu choroby i za ten okres zachowywał prawo do wynagrodzenia. W trakcie roku, od 1 czerwca  pracownik podjął dodatkowe zatrudnienie  w  niepełnym wymiarze czasu pracy u innego pracodawcy. W okresie od 14 lipca do 4 sierpnia (22 dni) był  niezdolny  do pracy  z  powodu choroby. Pracownik ten u obydwu pracodawców  zachowuje prawo do wynagrodzenia  za okres  niezdolności  do  pracy  od 14 do 19 lipca; w dniu 19 lipca upływa  33  dni,  za które pracownik w danym roku kalendarzowym  zachowuje  prawo  do wynagrodzenia. Od 20 lipca pracownik u obydwu pracodawców ma  prawo do zasiłku chorobowego.

Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze  środków  Funduszu Ubezpieczeń Społecznych począwszy od 34. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Jeżeli  nieprzerwana  niezdolność  do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, a w dniu 31 grudnia  pracownik  ma  prawo  do wynagrodzenia, na podstawie art. 92  Kodeksu pracy, od 1 stycznia pracownikowi temu nadal przysługuje  wynagrodzenie. Okres 33  dni,  za  który  w  nowym roku kalendarzowym przysługuje wynagrodzenie, powinien być liczony od 1 stycznia.
Jeżeli  nieprzerwana  niezdolność do pracy przypada na przełomie  roku kalendarzowego, a w dniu 31 grudnia  pracownik ma prawo  do  zasiłku  chorobowego,  od 1 stycznia pracownikowi przysługuje nadal zasiłek chorobowy za cały okres tej nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. W takim przypadku pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy.

W razie powstania niezdolności do pracy z innych przyczyn niż wypadek przy pracy lub choroba zawodowa nawet bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, za okres niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy, jeżeli w danym roku kalendarzowym nie wykorzystał okresu, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy. Osoby wykonujące pracę nakładczą i osoby odbywające służbę zastępczą mają prawo do wynagrodzenia przewidzianego w art. 92 Kodeksu pracy na takich samych zasadach jak pracownicy. Inni ubezpieczeni mają prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, nie mają bowiem prawa do wynagrodzenia.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.