Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Złoto reaguje na zachowanie dolara i ropy

2009-07-08 Bankier.pl

Umacniający się dolar zniechęca inwestorów do kupowania złota. Cena tego kruszcu, traktowanego jako inwestycja alternatywna zabezpieczająca przed inflacją, spadła w handlu azjatyckim już trzeci dzień z rzędu, zachowując się analogicznie do notowań ropy naftowej.

Mówiący o sile dolara względem sześciu innych silnych walut światowych US Dollar Index, wzrósł we wtorek po raz piąty z rzędu, tym razem o 0,5%. Taka seria zdarzyła mu się ostatnio w kwietniu. Liczba „5” występuje także w negatywnym kontekście. Otóż wtorek był także piątym kolejnym dniem spadków ceny ropy naftowej. W konsekwencji uncja złota potaniała wczoraj o 1,1%. Jak widać silniejszy dolar zmniejsza zainteresowanie towarami, których cena wyrażana jest w amerykańskiej walucie.

Również środowe przedpołudnie potwierdza ujemną korelację złota z dolarem. Notowania cennego kruszcu znajdują się dzisiaj w jednodniowej konsolidacji, wahając się między 918 dolarami a 925 dolarami za uncję. Przed godziną 13 za 1 uncję złota płacono 921,62 dolarów. Dolar z kolei zyskiwał wczoraj dzięki obawom o wyniki finansowe spółek i towarzyszące im spadki na giełdach. Środa nie przyniosła większych zmian na parach z euro i funtem. Za tą pierwszą walutę przed godziną 13 płacono 1,3917 dolara, natomiast za brytyjską 1,6057 dolara.

„Na ceny wszystkich towarów wpływa umacniający się dolar. Skala odejścia od inwestycji w złoto i wynikający z niej spadek jego ceny nie jest tak duży, jak w przypadku innych towarów. Inwestorzy ciągle uważają złoto za bezpieczną inwestycję w czasach gospodarczej zawieruchy”, powiedział Pan Jinghua, analityk z Shanghai Jinpeng International Futures.

Cena złota, będąca pochodną przewidywań dotyczących przyszłej sytuacji gospodarczej na świecie, podąża również za spadkami cen innych towarów. Ropa naftowa zanotowała najniższą cenę od sześciu tygodni, 62,27 dolary za baryłkę. Stało się to na fali obaw, że nie podnosząca się z kryzysu gospodarka ograniczy znacznie popyt na czarny surowiec.

TW

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.