Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zwrot podatku VAT podmiotom spoza Wspólnoty

Wydatki, które dają prawo do otrzymania zwrotu VAT

Podatek VAT od poniesionych wydatków można odzyskać tylko wtedy, gdy zakupione towary bądź usługi są związane z:

  • działalnością gospodarczą, która dawałaby prawo do odliczenia podatku VAT, gdyby była prowadzona w kraju zwrotu;
  • działalnością opodatkowaną lub sprzedażą zwolnioną, która uprawnia jednak do odliczenia podatku naliczonego w kraju siedziby,
  • transakcjami, wodniesieniu do których obowiązanym do zapłaty podatku jest usługobiorca.

Prawo do zwrotu podatku VAT będzie wiec przysługiwało podatnikowi nieposiadającemu siedziby w danym kraju, jeżeli w porównywalnych warunkach prawo takie przysługiwałoby podatnikowi mającemu siedzibę w tym kraju. Przede wszystkim wydatki muszą dawać prawo do odliczenia podatku VAT w państwie zwrotu. Nie może bowiem mieć miejsca sytuacja, w której zakres odliczeń dla podatnika krajowego jest węższy niż podatnika nieposiadającego siedziby w danym państwie.

Ograniczenia stosowane przez państwa członkowskie

Państwa członkowskie mogą skorzystać również z prawa nałożenia dodatkowych wymogów na podmioty ubiegające się o zwrot podatku. Mają także możliwość wyłączenia pewnych kategorii kosztów z katalogu wydatków uprawiających do ubiegania się o zwrot.

W odróżnieniu od postanowień VIII Dyrektywy, państwa członkowskie mają możliwość wprowadzenia zasady wzajemności w stosunku do podatników spoza Wspólnoty ubiegających się o zwrot podatku. Zasada ta uzależnia dokonanie zwrotu podatku VAT od przyznania przez państwa trzecie porównywalnego prawa, które umożliwiałoby odzyskanie podatku VAT podmiotom zagranicznym. Nie wszystkie państwa skorzystały z tego prawa. Zasady wzajemności nie wymagają m.in.: Belgia, Dania, Finlandia, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Szwecja i Wielka Brytania. Wśród tych, które wprowadziły zasadę wzajemności jest Polska, Francja, Hiszpania, Niemcy i Portugalia. Część państw wprowadziło wymóg istnienia umowy dwustronnej pomiędzy państwami, która reguluje zasady zwrotu podatku VAT. Należą do nich m. in.: Austria, Grecja i Włochy.

Ponadto, państwa członkowskie dokonujące zwrotu podmiotom spoza Wspólnoty, mogą nałożyć na wnioskujących wymóg ustanowienia w państwie zwrotu przedstawiciela podatkowego. Przedstawiciel w imieniu uprawionego podmiotu składa wniosek o zwrot podatku i otrzymuje ten zwrot. Ponosi, zatem odpowiedzialność za prawidłowe sporządzenie dokumentów i ewentualnie dokonuje zwrotu nienależnie wypłaconych kwot.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 r Nr 54 poz, 535 z póź zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.