Jak zdobyć dotację dla firmy?

Każdy przedsiębiorca wnioskujący o unijne pieniądze zastanawia się nad tym, czy jego inwestycja ma szansę na dotację? Co wyróżnia te firmy, które dotację otrzymały? Czy jest jakaś wyjątkowa i skuteczna metoda zwiększająca szanse na zdobycie unijnych środków? Gdzie kryje się klucz do pełnego euro skarbca UE?

Klucz do sukcesu

Napoleon Bonaparte powiedział kiedyś: „Do wygrania wojny potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze”

Parafrazując tego geniusza strategii można powiedzieć, że do otworzenia unijnego skarbca potrzebna jest innowacja, innowacja i jeszcze raz innowacja.

Jeśli nie znasz tej zasady to nie jesteś w stanie ocenić czy idziesz dobrą drogą. Pamiętaj innowacja dla projektu inwestycyjnego, jest jak sygnał latarni morskiej dla statku. Jeśli nie wiesz czy w dobrą stronę płyniesz – po prostu obierz kurs na innowację.

Dlaczego innowacja jest taka ważna? Dlaczego innowacja jest kluczem? Wiesz już, że dotacje są dla najlepszych, dla tych którzy są w stanie przetrwać i rozwijać się. W Unii Europejskiej obowiązuje dogmat mówiący, że takimi firmami są te, które wprowadzają innowacje.

Jest to myślenie logiczne i nie pozbawione podstaw. Firmy konkurują w wielu wymiarach: ceny, jakości, kosztów, promocji czy wizerunku. Wydaje Ci się, że wystarczy pokonać konkurentów jedynie w tych obszarach? Jeśli tak, to jesteś w błędzie.

W krótkim okresie czasu może i tak jest. Ale w długim to nie wystarczy. Przyjrzyj się przedsiębiorstwom działającym w dojrzałej branży. Stosują one podobne ceny, podobne sposoby promocji, adresują ofertę do podobnych grup klientów, po prostu działają w ten sam sposób! Co może umożliwić im przetrwanie na tak trudnym rynku? Innowacyjność.

Patrząc długookresowo na rynku przetrwają tylko te firmy, które będą wprowadzać nowe rozwiązania w organizacji, zarządzaniu, ofercie czy stosowanej technologii. Komisje oceniające wnioski wiedzą o tym.

Czym jest innowacja

Pamiętaj, żeby nie mylić innowacyjności z nowymi technologiami. Czym w takim razie jest innowacja? Najprościej rzecz ujmując jest to rozszerzenie oferty o nowy produkt lub wprowadzenie ulepszenia do procesu technologicznego, sposobu zarządzania czy oferowania usług.

Czy dzięki zaplanowanej inwestycji wprowadzisz nowy produkt?

Jeśli nie to zastanów się głęboko i odpowiedz na kolejne pytanie.

Jakie ulepszenie, jaki nowy proces wprowadzisz dzięki zaplanowanej inwestycji?

Gdzie szukać innowacji? I jak ująć ją we wniosku? To temat na odrębny kurs. Podam Ci jeden, autentyczny przykład jak przeciętnym projektem wzbudzić zainteresowanie komisji.

Producent skarpet w tytule projektu zamiast wpisać używane przez wszystkich sformułowanie: „Zakup nowej linii technologicznej do produkcji skarpet”, napisał: „Innowacyjne skarpety”. Zastanawiasz się czym różnią się od zwykłych? I o to właśnie chodzi! Na marginesie dodam, że projekt otrzymał dotację.

– Jak założyć biuro podróży za unijną kasę

– 10 najczęstszych błędów przy wnioskowaniu o dotację

– Otwieramy salon kosmetyczny za unijne pieniądze

– Dotacje na e-biznes. Najczęstsze pytania

Mateusz Tarczyński
Nowe-Dotacje.pl

Komentarze

LEK

24 stycznia 2010 Odpowiedz

Witam jestem lekarzem rodzinnym pracującym na wsi, w przyszłym roku zamierzam wybudować nowy
budynek- ośrodek zdrowia, czy mógłbym na ten cel pozyskać środki z funduszy UE?

mmm

11 marca 2010 Odpowiedz

jasne dla chcacego nic trudnego:D

kurczak

14 sierpnia 2010 Odpowiedz

Witam .
Czy firma transportowa zajmująca się rynkiem lokalnym może się starać o dotacje z UE np.na zakup kolejnych aut

kasia2514

8 marca 2011 Odpowiedz

witam posiadam sklep chemiczno-kosmetyczny prowadzę już prawie trzy lata .czy moge dostać jakąś dotację

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*