Ponad 300 mln z Unii Europejskiej dla łódzkich przedsiębiorców

Pieniądze unijne czekają na przedsiębiorców z sektora MŚP – do rozdysponowania w województwie łódzkim jest ponad 300 mln zł. Preferencyjne pożyczki z programu Jeremie2 mogą pomóc w rozwoju firmy lub umożliwić realizację pomysłu na nowy biznes. Z tej formy wsparcia skorzystało już w regionie ponad 800 mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego na zlecenie województwa łódzkiego.

Fot. FORUM/ Szymon Laszewski

W obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na rozwój firm z sektora MŚP w województwie łódzkim zaplanowano ponad 500 mln zł. Do tej pory trafiło do nich już ponad 200 mln zł. Z unijnego finansowania najczęściej korzystali mikroprzedsiębiorcy (ponad 700) – aż 340 z nich to start-upy. Firmy wciąż mogą ubiegać jednak się o wsparcie – w puli jest jeszcze 300 mln zł.

– Wspierając strategię rządu, Bank Gospodarstwa Krajowego uczynił pobudzanie przedsiębiorczości  jednym ze swoich najwyższych priorytetów. Cenimy potencjał ludzi, którzy zakładają swoje biznesy, tworzą miejsca pracy i zmieniają oblicze swojego regionu. Pożyczki unijne to dla nich szansa na rozwój, bo są udzielane na preferencyjnych warunkach. Dużą satysfakcją jest dla nas to, że chętnie sięgają po nie firmy w początkowej fazie rozwoju – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Po unijne pożyczki w województwie łódzkim najczęściej sięgają przedsiębiorcy z branży gastronomicznej oraz konserwacji i naprawy samochodów. W czołówce jest też branża kosmetyczna i fryzjerstwo oraz sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub przez Internet.

Pożyczka unijna jest alternatywą dla kredytu z banku komercyjnego. Dla firm w początkowej fazie rozwoju, które nie mają historii kredytowej, pożyczka unijna to często jedyny sposób na sfinansowanie pomysłu na działalność gospodarczą. – Skorzystałam z finansowania na rozwój firmy. Całe życie marzyłam o założeniu własnej restauracji i dzięki pożyczce unijnej to się udało. Dostałam zastrzyk gotówki na remont lokalu i wyposażenie restauracji. Dziś mogę powiedzieć, że właśnie dzięki temu wsparciu mogłam stworzyć miejsce pracy, które sobie wymarzyłam, a jednocześnie restaurację, która się wyróżnia i przyciąga klientów – mówi Marlena Jaworska, właścicielka restauracji „Gruzja – gruzińskie bistro i nie tylko” w Łodzi.

Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć pieniądze zarówno na podstawową działalność firmy, jak i realizację nowych rozwiązań np. rozszerzenie oferty, wdrożenie nowych technologii lub wejście na nowe rynki. Pożyczkę cechują: niskie oprocentowanie, brak opłat i prowizji, długi okres spłaty oraz prosta procedura ubiegania się o finansowanie.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, a zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego. Pożyczek udzielają instytucje współpracujące z BGK w regionie: Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Polska Fundacja Przedsiębiorczości oraz Stowarzyszenie Ostrowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. Więcej informacji można znaleźć na pozyczkiunijne.bgk.pl.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

materiały prasowe

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*