Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Są pieniądze na zakładanie firm. Jak zdobyć 91 tys. zł na start w biznesie?

Szukasz pieniędzy na rozkręcenie własnego biznesu? Myślałeś o dotacji, ale się nie udało? Jedną z alternatyw dla bezzwrotnych dotacji unijnych lub z urzędu pracy jest program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Na start w biznesie można pozyskać 91 tys. zł atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki. W tym roku na młodych przedsiębiorców czeka pula 30 mln zł – dowiedział się MamBiznes.pl. Jak zdobyć te środki i kiedy trzeba je zwrócić?

Fot. YAY Foto

Brak pieniędzy na rozpoczęcie przygody z biznesem to jedna z głównych barier wskazywanych przez osoby myślące o „pójściu na swoje”. Wbrew powszechnie powtarzanym opiniom możliwości finansowania własnej działalności jest całkiem sporo. Jedną z nich jest uruchomiona kilka lat temu inicjatywa „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Z tej formy w 2018 roku skorzystało ponad 700 młodych przedsiębiorców – dowiedział się portal MamBiznes.pl.

91 601 zł na start w biznesie

Inicjatywa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystartowała w listopadzie 2013 roku. W ramach rządowego programu osoba z pomysłem na biznes może się ubiegać o finansowy zastrzyk w postaci preferencyjnie oprocentowanej pożyczki. O środki na rozkręcenie biznesu mogą się starać studenci, absolwenci oraz osoby zarejestrowane jako bezrobotne. Od 1 grudnia 2018 r. maksymalna kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 91 604,00 zł, zaś na utworzenie miejsca pracy 27 481,20 zł. Jest to skutkiem zmiany wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w III kwartale 2018 r.

Zanim osoba z pomysłem na biznes będzie go mogła zrealizować nie obejdzie się bez wizyty u pośrednika finansowego w danym województwie. Aby zdobyć wsparcie na starcie pomysłodawca musi odwiedzić pośrednika finansowego działającego w danym województwie. To tam należy złożyć wypełniony wniosek, w którym przedstawiony zostanie biznesowa idea. Decyzja o dotycząca przyznania lub odmowy udzielenia pożyczki wydawana jest w ciągu maksymalnie 14 roboczych. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie osoby fizycznej. Na zwrot udzielonego finansowego wsparcia właściciel firmy ma 7 lat. Pożyczka udzielana młodej firmie oprocentowana jest na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP a więc obecnie 0,44% w skali roku.

Jaka pula do rozdania?

W 2018 r. do pośredników finansowych wpłynęło 776 wniosków na kwotę 55 261 486 zł, z czego 758 wniosków na kwotę 54 779 988 zł dotyczyło pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a 18 wniosków na kwotę 481 498 zł – utworzenia przez przedsiębiorców stanowisk pracy dla osób bezrobotnych. Na 2019 r. na realizacje programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” zaplanowano pulę ok. 30 mln zł środków finansowych z Funduszu Pracy – dowiedział się MamBiznes.pl w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Dodatkowo program na bieżąco zasilany jest środkami finansowymi pochodzącymi ze spłat pożyczek. Aby zapewnić dostępność środków finansowych na terenie całego kraju, Bank Gospodarstwa Krajowego jest w trakcie uruchamiania w większości województw postępowań w trybie przetargu nieograniczonego na wybór nowych pośredników finansowych udzielających pożyczek – poinformowało nas Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Osoby zainteresowane tą formą finansowania i spełniające wymagania programu mogą więc śmiało zabierać się za wypełnianie wniosku. Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” może być ciekawą alternatywą dla popularnych bezzwrotnych dotacji. Więcej informacji dostępnych jest na stronie wsparciewstarcie.bgk.pl.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Adam 19 lut 2019 (18:11)

Weksel jest goły i bez powiązania z deklaracją wekslową. Oczywiście tak in blanco jak się da. Pieniądze podobno można dostać, ryzyko na pewno jest ogromne, dla każdego uczestnika. Brawo BGK, które nie zna prawa wekslowego