Są pieniądze na zakładanie firm. Jak zdobyć 91 tys. zł na start w biznesie?

Szukasz pieniędzy na rozkręcenie własnego biznesu? Myślałeś o dotacji, ale się nie udało? Jedną z alternatyw dla bezzwrotnych dotacji unijnych lub z urzędu pracy jest program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Na start w biznesie można pozyskać 91 tys. zł atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki. W tym roku na młodych przedsiębiorców czeka pula 30 mln zł – dowiedział się MamBiznes.pl. Jak zdobyć te środki i kiedy trzeba je zwrócić?

Fot. YAY Foto

Brak pieniędzy na rozpoczęcie przygody z biznesem to jedna z głównych barier wskazywanych przez osoby myślące o „pójściu na swoje”. Wbrew powszechnie powtarzanym opiniom możliwości finansowania własnej działalności jest całkiem sporo. Jedną z nich jest uruchomiona kilka lat temu inicjatywa „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Z tej formy w 2018 roku skorzystało ponad 700 młodych przedsiębiorców – dowiedział się portal MamBiznes.pl.

91 601 zł na start w biznesie

Inicjatywa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystartowała w listopadzie 2013 roku. W ramach rządowego programu osoba z pomysłem na biznes może się ubiegać o finansowy zastrzyk w postaci preferencyjnie oprocentowanej pożyczki. O środki na rozkręcenie biznesu mogą się starać studenci, absolwenci oraz osoby zarejestrowane jako bezrobotne. Od 1 grudnia 2018 r. maksymalna kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 91 604,00 zł, zaś na utworzenie miejsca pracy 27 481,20 zł. Jest to skutkiem zmiany wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w III kwartale 2018 r.

Zanim osoba z pomysłem na biznes będzie go mogła zrealizować nie obejdzie się bez wizyty u pośrednika finansowego w danym województwie. Aby zdobyć wsparcie na starcie pomysłodawca musi odwiedzić pośrednika finansowego działającego w danym województwie. To tam należy złożyć wypełniony wniosek, w którym przedstawiony zostanie biznesowa idea. Decyzja o dotycząca przyznania lub odmowy udzielenia pożyczki wydawana jest w ciągu maksymalnie 14 roboczych. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie osoby fizycznej. Na zwrot udzielonego finansowego wsparcia właściciel firmy ma 7 lat. Pożyczka udzielana młodej firmie oprocentowana jest na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP a więc obecnie 0,44% w skali roku.

Jaka pula do rozdania?

W 2018 r. do pośredników finansowych wpłynęło 776 wniosków na kwotę 55 261 486 zł, z czego 758 wniosków na kwotę 54 779 988 zł dotyczyło pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a 18 wniosków na kwotę 481 498 zł – utworzenia przez przedsiębiorców stanowisk pracy dla osób bezrobotnych. Na 2019 r. na realizacje programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” zaplanowano pulę ok. 30 mln zł środków finansowych z Funduszu Pracy – dowiedział się MamBiznes.pl w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Dodatkowo program na bieżąco zasilany jest środkami finansowymi pochodzącymi ze spłat pożyczek. Aby zapewnić dostępność środków finansowych na terenie całego kraju, Bank Gospodarstwa Krajowego jest w trakcie uruchamiania w większości województw postępowań w trybie przetargu nieograniczonego na wybór nowych pośredników finansowych udzielających pożyczek – poinformowało nas Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Osoby zainteresowane tą formą finansowania i spełniające wymagania programu mogą więc śmiało zabierać się za wypełnianie wniosku. Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” może być ciekawą alternatywą dla popularnych bezzwrotnych dotacji. Więcej informacji dostępnych jest na stronie wsparciewstarcie.bgk.pl.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Kamil

19 lutego 2019 Odpowiedz

Większość województw zakończyła już nabory w tym programie.

Avatar

Adam

19 lutego 2019 Odpowiedz

Weksel jest goły i bez powiązania z deklaracją wekslową. Oczywiście tak in blanco jak się da. Pieniądze podobno można dostać, ryzyko na pewno jest ogromne, dla każdego uczestnika. Brawo BGK, które nie zna prawa wekslowego

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*