Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak i dlaczego warto prowadzić własny biznes w Izraelu?

Izrael to miejsce styku kultur i najważniejszych religii, ale również i biznesu. Przez wiele lat ten kraj plasował się na wysokiej pozycji w rankingu Innovation Top 10. – Izrael to naród przedsiębiorców, którzy zawsze szukają możliwości współpracy za granicą ponieważ jest to mały kraj i ograniczony rynek zbytu – mówi Karolina Mints właścicielka firmy turystycznej Israel Friendly w Izraelu oraz blogerka.

Fot. FORUM REUTERS/Ammar Awad

Sam proces założenia własnego biznesu w Izraelu jest dość prosty i nie powinien stanowić większego problemu. Tym bardziej że Polacy w tym kraju mogą bez przeszkód założyć własny biznes. Wystarczy jedynie posiadać paszport. Jednak prowadzenie własnej działalności może okazać się dużo trudniejsze. – Dla osoby z zewnątrz z pewnością jest to język. Pracownicy urzędów nie posługują się językiem angielskim. Wszystkie pisma, dokumenty, współpraca z bankiem -wszystko jest odbywa się w języku hebrajskim. Dlatego najlepiej nawiązać współpracę z prawnikiem czy miejscowym księgowym, którzy zadbają o nasze interesy – radzi Karolina Mints. – Jednak w przeciwieństwie do urzędników przedsiębiorcy w tym kraju posługują się bardzo dobrze językiem angielskim – dodaje.

Własna działalność w Izraelu

Osoby z zagranicy najczęściej decydują się na jedną z dwóch form prawnych: „Osek Murshe” lub spółka LTD. „Osek Murshe” jest to forma prawna dla firm, w których jest jeden właściciel. Jednak może on zapraszać partnerów do współpracy. Natomiast LTD jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Podatki w Izraelu

PIT CIT VAT
10 – 50 proc. 25 proc. 17 proc.
Opracowanie własne MamBiznes.pl

Wielkość płaconego podatku zależy od wielu czynników. – Jaki jest cel biznesu, czy podstawą biznesu jest produkcja czegoś na rynek Izraelski (VAT) czy za granicę (bez VAT) lub czy firma potrzebuje zatrudnienia pracowników z Izraela – wymienia właścicielka firmy w Izraelu.

Fot. FORUM

Zatrudniając pracowników, pracodawca zobowiązuje się do zapłaty pakietu świadczeń na rzecz pracownika. W skład nich wchodzą składki na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, emerytalne, ubezpieczenia na wypadek niezdolności do pracy. Ponadto do obowiązku przedsiębiorcy należy składanie raportów podatkowych co dwa miesiące.

Życie jest drogie

Izrael nie należy do najtańszych miejsc na świecie. – Izrael jest krajem ogromnych możliwości, ale trzeba mieć bardzo dużo czasu i pieniędzy, by przetrwać czas inwestycji. Życie w Izraelu na co dzień jest bardzo drogie. Wynajem mieszkania to tysiące szekli (przeciętnie 4000-7000 NIS miesięcznie, zakup mieszkania to inwestycja powyżej 1 500 000 NIS), żłobek prywatny (do 3 roku życia nie ma żłobków publicznych) to koszt między 2800 – 4500 NIS – zależy od miasta i dzielnicy), a zwykły obiad w knajpie to wydatek rzędu 60-80 NIS za jedną osobę – mówi blogerka.

Aktualny kurs PLN/NIS znajdziesz tutaj

Kontakty biznesowe pomiędzy Polakami, a Izraelczykami – radzi Karolina Mints

Ze swojego doświadczenia we współpracy z Izraelczykami mogę powiedzieć, że kiedy przychodzi do kwestii biznesowych stereotypy i kwestie emocjonalne mają mniejsze znaczenie. Obie strony, jeśli tylko podchodzą do biznesu poważnie i z doświadczeniem, możliwości współpracy są nieograniczone. Liczy się profesjonalizm i realna perspektywa zarobku. Występują oczywiście różnice kulturowe takie jak na przykład dress code, co oznacza, że Izraelczyk może (choć nie zawsze) pojawić się na spotkaniu biznesowym w adidasach i T-shircie. Przy planowaniu rozmów biznesowych czy podpisywania umów trzeba wziąć pod uwagę kalendarz świąt, które w Izraelu czasem trwają kilka tygodni. Przykładem jest tegoroczny Wrzesień gdzie co 2-3 dni mamy albo Szabat albo święto. Wielu Izraelczyków wyjeżdża w tym czasie na miesięczne wakacje. Izraelczycy jako przedsiębiorcy są także bardzo pracowitymi ludźmi, czasem nawet przepracowanymi. Potrafią angażować się w więcej projektów niż są w stanie kontrolować. Stąd często może się zdarzyć, że negocjacje utknął w martwym punkcie. Remedium na taką sytuację jest podanie deadline i dookreślenie realnej perspektywy czasowej, która determinuje czas zarobku. Im bardziej namacalny zarobek na horyzoncie tym większy priorytet w działaniu. Jednym słowem najważniejsze dla Izraelczyków jest działanie i szybka reakcja. Sprawdzone wielokrotnie na żywej tkance 🙂

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.