Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak i co importować z Chin by zrobić biznes?

Produkty wyprodukowane na terenie Państwa Środka charakteryzują się przede wszystkim niskimi cenami. Jest to jeden z głównych czynników, decydujących o ich zakupie. Jednak handel na duże odległości nie należy do najprostszych. Redakcja MamBiznes.pl podpowiada jak i co sprawnie importować z Chin.

Foto: YAY Foto/ zhaoliang

Dzisiaj na większości produktów można znaleźć napis „Made in China”. Import do Polski osiągnął równowartość 23 945 058 000 USD w 2016 roku, zwiększając się o 4,9 % w ciągu roku. – Importuje się wszystko od produktów spożywczych, zabawek, po branże metalowe, budowlane, tekstylia czy elektronikę – mówi Piotr Burzyński z Importuj z nami.

Miejsce Towary 2016 [tys. USD]
1. Maszyny i urz. elektr. oraz ich części, rejestratory i odtwarz. dźwięku, obrazu i dźwięku, ich części i akcesoria 7 982 015
2. Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz ich części 4 870 360
3. Odzież i dodatki odzieżowe, inne niż z dzianin 1 075 531
4. Zabawki, gry i artykuły sportowe, ich części i akcesoria 995 403
5. Meble, pościel, materace, lampy, reklamy świetlne, budynki prefabrykowane 924 011
6. Odzież i dodatki odzieżowe, z dzianin 783 532
7. Przyrz. i aparatura, opt., fotograf., kinematograf., pomiar., kontr., precyzyjne, medyczne, ich części i akcesoria 618 534
8. Obuwie, getry i wyroby podobne, ich części 601 616
9. Tworzywa sztuczne i artykuły z nich 532 568
10. Wyroby z żeliwa i stali 466 150
Źródło: Ambasada RP w Pekinie

Z Chin najczęściej importowane są maszyny i urządzenia elektryczne. Drugie z kolei to urządzenia mechaniczne, zaś dopiero na trzecim miejscu znajduje się odzież.

Zagrożenia przy handlu z Chinami

Jednym z najistotniejszych problemów przy inwestowaniu w Chinach są różnice kulturowe. Wiele zachowań może być niezrozumiałych odpowiednio dla Europejczyka jak i Chińczyka. Jednak istnieje jeszcze wiele innych ważnych problemów. Wśród nich można wyróżnić:

– rzetelność partnera

– czas dostawy

– płatności

– dokumenty związane z odprawą celną i sama odprawa celna

Jak znaleźć rzetelnego partnera

Są dwie możliwe drogi znalezienia dostawcy. Pierwsza z nich polega na zleceniu importu zewnętrznej firmie. Oczywiście za taką usługę pobierze określoną prowizję. Największą zaletą takiego rozwiązania jest minimalizacja ryzyka oraz przekazanie formalności doświadczonym podmiotom.
Drugą opcją jest import bezpośredni, polegającej na pełnym zaangażowaniu się w dostawę. Najczęściej polscy przedsiębiorcy poszukują partnerów przez różne branżowe portale. Zaletą ich jest, że najczęściej sprawdzają wiarygodność producentów, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko nieuczciwego dostawcy.  Jednak największą zaleta tego rozwiązania jest brak konieczności płacenia prowizji, dzięki czemu zmniejszone zostają koszty.
-Aby sprawdzić rzetelność naszego partnera należy odpowiedzieć na kilka krótkich pytań: Czy dostawca naprawdę istnieje? Czy jego certyfikaty są prawdziwe? Czy jest w stanie wyprodukować to co chcemy i w takiej ilości? Czy ma licencje eksportową, żeby wywieźć towar z Chin? – zauważa Piotr Burzyński z Importuj z nami.

Dostawa

Są trzy możliwości przetransportowania zakupionych towarów: kurier, droga lotnicza oraz droga morska. Pierwszy z nich, kurier, jest najlepszy  dla ograniczonych wagowo przesyłek. Jednak taki transport nie należy do najtańszych, jednak towar jest wstanie dotrzeć dość szybko.

Kolejnym sposobem jest transport lotniczy. Jest on możliwy tylko i wyłącznie przy małej skali. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest czas dostarczenia wynoszący 7-14 dni.

Ostatnią możliwością jest wynajęcie kontenera, który jest transportowany drogą morską. Ceny zaczynają się od 7 tys. do 14 tys. zł. Jest to zależne przede wszystkim od jego wielkości. W przeciwieństwie do wcześniejszych dróg, tutaj nie trzeba wynajmować dodatkowych firm transportowych. Z reguły  morscy spedytorzy, dostarczają zamówione produkty w sposób bezpośredni. Ponadto porównując wszystkie rodzaje transportu, to właśnie ostatni ma najniższą cenę. Jednak ma swój również minus. Czas dostarczenia takiego ładunku w tym przypadku wynosi ponad miesiąc.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Damian 28 gru 2017 (10:51)

Jest błąd w podaniu trzech dróg dostawy , jeszcze jest czwarta możliwość transport kolejowy :) nasza spółka świadczy taką usługę
ATL Sp.z.o.o cena zaczyna się od 20 tys zł czas dostawy do 14 dni