Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kto i jak może prowadzić prostą spółkę akcyjną?

Nowa forma prawna, jaką jest prosta spółka akcyjna obowiązywać będzie już za niecały rok, a dokładniej od 1 marca 2020 roku. Czym i dla kogo jest nowa spółka handlowa?

Czym jest prosta spółka akcyjna?

Kapitał na start 1 zł, otwarcie spółki w 24 godziny czy brak rady nadzorczej to nie żart, tylko nowa spółka handlowa w polskim prawie. – Prosta Spółka Akcyjna to odpowiedź na postulaty środowisk startupowych, które wskazywały na potrzebę zupełnie nowej, elastycznej formy prawnej, ułatwiającej rozwój innowacyjnych przedsięwzięć. Prosta Spółka Akcyjna łączy korzystne elementy spółki z o.o. i akcyjnej. – mówił przed kilkoma tygodniami Mariusz Haładyj.

Już od 1 marca 2020 roku przedsiębiorcy nie będą musieli wybierać pomiędzy spółką akcyjną, a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Specjalnie dla nich powstała nowa forma prawna prosta spółka akcyjna, która łączy zalety obu spółek handlowych.

Czy warto założyć prostą spółkę akcyjną?

Prosta spółka akcyjna ma wypełnić lukę w polskim prawie spółek handlowych pomiędzy z ograniczoną odpowiedzialnością a spółką akcyjną. Jedną z największych zalet nowej formy prawnej jest brak finansowej bariery wejścia. Kapitał zakładowy wynosi zaledwie 1 zł. Warto przypomnieć, że w przypadku sp. z o.o. jest to 5 000 zł, a sp. akcyjnej 100 000 zł. Kolejną zaletą o której należy wspomnieć jest możliwość komunikowania się na odległość w celu podejmowania uchwał lub przeprowadzenia zgromadzeń akcjonariuszy. Co więcej można prowadzić rejestr akcjonariuszy w formie elektronicznej z wykorzystaniem technologii blockchain. Nowa forma spółki zakłada również, że pomysłodawca będzie mógł wnieść do spółki swoją pracę i usługi, a nie tylko kapitał. Dzięki temu nawet po uzyskaniu inwestora, pomysłodawca nie straci swojego stanowiska.

Jednak jeśli są zalety, to muszą być również wady prostej spółki akcyjnej. Wyeliminowanie rady nadzorczej czy też znaczący spadek kapitału zakładowego, co jest zaletą dla start-upów, niekoniecznie jest dobre dla inwestorów. Istnieje ryzyko, że takie działania mogą zmniejszyć bezpieczeństwo spółki i jej wiarygodność w oczach inwestorów.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.