Ranking kont firmowych

Czy prowadzenie własnej działalności w mieszkaniu jest możliwe?

W celu obniżenia kosztów wiele osób decyduje się na prowadzenie własnego biznes w mieszkaniu. Koszt wynajmu lub zakup lokalu przeznaczonego wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności często jest wydatkiem, na który nie mogą pozwolić sobie mali przedsiębiorcy. Jednak czy każdy lokal mieszkalny może być siedzibą firmy?

Koszty firmy, a prowadzenie własnej działalności w mieszkaniu; Fot. YAY Foto

Odpowiedź na wcześniejsze pytanie jest dosyć prosta. Każdy lokal mieszkalny można przeznaczyć pod biuro dla firmy. Jednak problem pojawia się później przy rozliczeniu kosztów, bowiem nie zawsze fiskus może uznać prowadzenie działalności w mieszkaniu jako koszt.

Jeszcze w 2017 roku, fiskus stał na stanowisku, że zaliczenie kosztów prowadzenia działalności we własnym mieszkaniu do wydatków firmowych, jest możliwe pod warunkiem wydzielenia konkretnej powierzchni w lokalu mieszkalnym na potrzeby firmy. W wydawanych interpretacjach było wskazywane wprost, że koszt czynszu może stanowić wydatek firmowy pod warunkiem wydzielenia osobnego pokoju, w którym prowadzona będzie działalność gospodarcza. Aby został spełniony warunek kosztu podatkowego, dotyczący braku charakteru osobistego dla przedsiębiorcy, w pokoju tym nie mogły znajdować się żadne prywatne przedmioty należące do podatnika.

Prowadzenie własnej działalności w mieszkaniu – duże zmiany

21 grudnia 2017 roku okazał się jednak przełomowy pod kątem zaliczenia kosztów prowadzenia działalności we własnym mieszkaniu do wydatków firmowych. W tym dniu Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną, która zmieniła dotychczasowe praktyki stosowane przez urzędy. W interpretacji czytamy, że:

„Wydatki na czynsz czy media ponoszone przez przedsiębiorców, którzy zarejestrowali firmę w mieszkaniu, nie są co do zasady wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Również ww. ustawa nie warunkuje możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na czynsz czy media od wyodrębnienia pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.

Jeżeli zatem takie wydatki pozostają w związku z uzyskanym przychodem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu, to w takim zakresie wydatki te będą kwalifikowały się do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.”

Zgodnie z aktualnym stanowiskiem fiskusa nie ma potrzeby wydzielania osobnego pokoju w lokalu, aby podatnik mógł ujmować np. koszt czynszu w wydatkach firmowych, w przypadku prowadzenia działalności we własnym mieszkaniu. W sytuacji gdy przedsiębiorca wykorzystuje w działalności 5 proc. powierzchni mieszkania, może ująć koszt czynszu w wydatkach firmowych wyłącznie do wysokości limitu 5 proc.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
ernest 6 gru 2021 (09:42)

Oczywiście, ze jest możliwe. Bardzo wielu pracodawców prowadzi firmę własnie z domu wraz z upowszechnieniem możliwośći kierowania biznesem w formie programów.

Daję namiar na dobry program umożilwiający wymianę danych w firmie:
https://www.edison.pl/elektroniczny-obieg-dokumentow

Taki elektroniczny obieg dokumentów znacznie usprawni funkcjonowanie firmy.

MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas