Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kogo i od kiedy obowiązują nowe kasy fiskalne?

Nowe kasy fiskalne, które będą stale podłączone do internetu już wkrótce muszą pojawić się w każdej firmie. To za sprawą podpisu Prezydenta pod zmianą ustawy o VAT i prawie o miarach. Jednak nie każdy przedsiębiorca będzie musiał wprowadzić kasy online w tym samym czasie, bowiem obowiązek przejścia został rozłożony w czasie.

Kasy fiskalne online; Fot. YAY Foto/ Johan10

Dotychczas przedsiębiorcy mogli korzystać z kas, które były wyposażone w moduły pozwalające na papierowy i elektroniczny zapis kopii. Jednak teraz ma się to zmienić. Za sprawą zmiany prawa, od 31 grudnia 2019 roku część przedsiębiorców będzie musiała posiadać kasy online.  W uzasadnieniu ustawy wskazano m.in., że „otrzymywanie i gromadzenie danych z kas on-line będzie stanowiło niezmiernie ważny mechanizm do przeciwdziałania zjawisku szarej strefy. Wszystkie dane o sprzedaży będą wpływały w czasie rzeczywistym, co umożliwi dokonywanie szczegółowych analiz zmierzających do ustalenia prawdopodobieństwa, że dany podatnik nie ewidencjonuje swojej sprzedaży na kasie rejestrującej lub ewidencjonuje tylko część sprzedaży. Co więcej, nowa kasa ma pomóc fiskusowi w kontroli przedsiębiorcy.

Sprawdź! Kto i jak musi zarejestrować się w BDO?

Dane pochodzące z nowych kas będą automatycznie trafiać do nowo utworzonego systemu teleinformatycznego – Centralnego Repozytorium Kas. Tam będą zapisywane wszystkie dane pochodzące z paragonów oraz dane o zdarzeniach zapisywanych w pamięciach kas rejestrujących.

Ulgi na zakup kas online

Obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianą rozporządzenia dotyczącego odliczania lub zwrotu odliczonych kwot wydanych na zakup kas fiskalnych. Tym samym nowa regulacja zlikwiduje dotychczasową ulgę na kasy starego typu, które będzie można jeszcze kupić do 31 sierpnia 2019 r. w przypadku kas z modułem papierowym, zaś z elektronicznym do 31 grudnia 2022 r.

Przeczytaj! Jak uzyskać ulgę na zakup kasy fiskalnej online

Sama kwota ulgi obecnie nie uległaby zmianie i zostałaby na poziomie 90%, jednak nie więcej niż 700 zł. Oznacza to, że jeśli przykładowo kasa kosztowałaby 1000 zł, to przedsiębiorca nie otrzyma zwrotu w wysokości 900 zł, a 700 zł. Dodatkowo ma zostać  uproszczona zasada odliczenia na rzecz jednorazowego wykazania ulgi do odliczenia bez względu na to, czy w danym okresie podatek należny jest wyższy niż kwota wnioskowanej ulgi, czy też nie.

Kto musi wymienić kasę fiskalną?

Ustawodawca nałożył obowiązek wymiany wszystkich kas stare typu tj. z modułem papierowym i elektronicznym na kasy fiskalne online. Jednak ta powinność została rozłożona w czasie, dzieląc przedsiębiorców na kilka grup. Jako pierwsi, już w grudniu 2019 r., wdrożyć nową technologie muszą przedsiębiorcy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów oraz sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy oraz gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych. Jednak od stycznia 2023 nowa regulacja obejmie wszystkich przedsiębiorców.

Zgodnie z art. 145b ust. 1 ustawy o VAT przedsiębiorcy mogą nabijać sprzedaż na dotychczas używanych kasach fiskalnych do

1) do dnia 31 grudnia 2019 r. – w przypadku:
a) świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
b) sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;

2)do dnia 30 czerwca 2020 r. – w przypadku:
a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
b) sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

3)do dnia 31 grudnia 2020 r. – w przypadku świadczenia usług:
a) fryzjerskich,
b) kosmetycznych i kosmetologicznych,
c) budowlanych,
d) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
e) prawniczych,
f) związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.