Kogo i od kiedy obowiązują nowe kasy fiskalne?

Nowe kasy fiskalne, które będą stale podłączone do internetu już wkrótce muszą pojawić się w każdej firmie. To za sprawą podpisu Prezydenta pod zmianą ustawy o VAT i prawie o miarach. Jednak nie każdy przedsiębiorca będzie musiał wprowadzić kasy online w tym samym czasie, bowiem obowiązek przejścia został rozłożony w czasie.

Kasy fiskalne online; Fot. YAY Foto/ Johan10

Dotychczas przedsiębiorcy mogli korzystać z kas które były wyposażone w moduły pozwalające na papierowy i elektroniczny zapis kopii. Jednak teraz ma się to zmienić. Za sprawą zmiany prawa, od stycznia 2020 roku część przedsiębiorców będzie musiała posiadać kasy online.  W uzasadnieniu ustawy wskazano m.in., że „otrzymywanie i gromadzenie danych z kas on-line będzie stanowiło niezmiernie ważny mechanizm do przeciwdziałania zjawisku szarej strefy. Wszystkie dane o sprzedaży będą wpływały w czasie rzeczywistym, co umożliwi dokonywanie szczegółowych analiz zmierzających do ustalenia prawdopodobieństwa, że dany podatnik nie ewidencjonuje swojej sprzedaży na kasie rejestrującej lub ewidencjonuje tylko część sprzedaży. Co więcej nowa kasa ma pomóc fiskusowi w kontroli przedsiębiorcy.

Dane pochodzące z nowych kas będą automatycznie trafiać do nowo utworzonego systemu teleinformatycznego – Centralnego Repozytorium Kas. Tam będą zapisywane wszystkie dane pochodzące z paragonów oraz dane o zdarzeniach zapisywanych w pamięciach kas rejestrujących.

Ulgi na zakup kas online

Obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianą rozporządzenia dotyczącego odliczania lub zwrotu odliczonych kwot wydanych na zakup kas fiskalnych. Tym samym nowa regulacja zlikwiduje dotychczasową ulgę na kasy starego typu, które będzie można jeszcze kupić do 31 sierpnia 2019 r. w przypadku kas z modułem papierowym, zaś z elektronicznym do 31 grudnia 2022 r.

Sama kwota ulgi obecnie nie uległaby zmianie i zostałaby na poziomie 90%, jednak nie więcej niż 700 zł. Oznacza to, że jeśli przykładowo kasa kosztowałaby 1000 zł, to przedsiębiorca nie otrzyma zwrotu w wysokości 900 zł, a 700 zł. Dodatkowo ma zostać  uproszczona zasada odliczenia na rzecz jednorazowego wykazania ulgi do odliczenia bez względu na to, czy w danym okresie podatek należny jest wyższy niż kwota wnioskowanej ulgi, czy też nie.

Kto musi wymienić kasę fiskalną?

Ustawodawca nałożył obowiązek wymiany wszystkich kas stare typu tj. z modułem papierowym i elektronicznym na kasy fiskalne online. Jednak ta powinność została rozłożona w czasie, dzieląc przedsiębiorców na kilka grup. Jako pierwsi, już w styczniu 2020 r., wdrożyć nową technologie muszą przedsiębiorcy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów oraz sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy oraz gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych. Jednak od stycznia 2023 nowa regulacja obejmie wszystkich przedsiębiorców.

Obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych online

Kiedy?

Kto?

31 Styczeń 2020

·         Przedsiębiorcy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów

·         Przedsiębiorcy sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy oraz gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych

31 Lipiec 2020

·         Przedsiębiorcy świadczący stałe lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

·         Przedsiębiorcy zajmujące się sprzedażą  węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

31 Styczeń 2021

Przedsiębiorcy świadczący usługi:

·         Fryzjerskie

·         Kosmetyczne i kosmetologiczne

·         Budowlane

·         W zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy dentystów

·         Prawnicze

·         związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu

31 Styczeń 2023Bezwzględny obowiązek dla wszystkich
Źródło: Opracowanie własne na podstawie projektu ustawy o VAT i prawie o miarach

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*