Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak efektywnie prowadzić własny biznes?

Z roku na rok liczba niewypłacalności wśród firm rośnie. W dużej mierze odpowiada za to wzrost obciążeń podatkowych oraz utrata trwałej płynności finansowej. Przedstawiamy trzy wskazówki jak efektywnie prowadzić własny biznes.

Efektywne prowadzenie firmy; Fot. YAY Foto

Planuj budżet

Jednym z największych wyzwań przed którym stoi każdy przedsiębiorca jest pilnowanie wydatków firmy. Idealnym narzędziem do tego jest planowanie budżetu. Często z powodu natłoku zadań właścicielom firm ciężko jest znaleźć czas na zadbanie o płynność finansową własnego przedsiębiorstwa. W celu uniknięcia takich sytuacji należy skupić się na dokładnym rozplanowaniu przepływu pieniędzy i budżetem, ponieważ może to doprowadzić do niestabilności finansowej przedsiębiorstwa

Jak zaplanować budżet przeczytasz tutaj

Delegowanie zadań

Czas to dla każdego najcenniejszy zasób. Wraz ze wzrostem przepracowanych godzin, spada efektywność – ciągłe przeskakiwanie pomiędzy różnymi tematami odbywa się kosztem nawet 40 proc. czasu pracy każdego dnia. Dlatego tak ważne jest właściwe delegowanie zadań. Dzięki temu nie tylko poprawiona zostanie efektywność, ale także przedsiębiorca będzie miał więcej czasu wolnego.

Jak skutecznie delegować zadania? Wystarczy trzymać się czterech zasad.

  1. Należy przygotować pracownika do delegowania z wcześniejszym wyprzedzeniem. Rzucenie jego na tzw. głęboką wodę może nie skończyć się za dobrze.
  2. Do delegowania zadań należy wybierać właściwe osoby, zgodnie z posiadanymi przez nie umiejętnościami. W przeciwnym wypadku czas szkoleń może się znacząco wydłużyć
  3. Należy szczegółowo określić co należy zrobić i w jaki sposób. Co więcej należy zapewnić pracownikowi swoją pomoc, w razie jakichkolwiek wątpliwości
  4. Ostatnią zasadą, którą należy przestrzegać jest motywacja pracowników. Dzięki temu można osiągnąć znacznie większe efekty końcowe.

Unikaj wypalenia zawodowego

W biznesie zwycięzcami są przedsiębiorcy, którzy uparcie dążą do celu, podczas gdy inni rezygnują w przedbiegach. Można w łatwy sposób osiągnąć sukces unikając  przepracowania i nadgodzin. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest efektywne planowanie czasu pracy i pilnowanie listy zadań. Warto pamiętać o tym, że Im dłużej właściciel biznesu pracuje bez odpoczynku, tym bardziej zwiększa się jego poziom przepracowania. Taki wysiłek wyczerpuje psychicznie oraz fizycznie.

Aby skutecznie zarządzać firmą, a przy tym osiągać sukces trzeba wyeliminować wszystkie błędy. Warto także przyjrzeć się błędom innych przedsiębiorców, tak aby nie powtarzać ich we własnej firmie. Przeczytaj również Michał Sadowski(Brand24) i inni start-upowcy opowiadają o swoich błędach.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.