Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Biznes w raju, czyli własna firma na Cyprze

Założyciele wielu startupów, którym się powiodło na pewnym etapie ich działalności, zaczynają szukać sposobów optymalizacji podatkowej. Prędzej czy później odkrywają uroki wykorzystania spółek celowych na Cyprze. A wszystko to dlatego, że zasady opodatkowania na Cyprze są korzystniejsze niż w Polsce. Cypr oferuje atrakcyjne stawki w podatku dochodowym, szereg zwolnień z opodatkowania dla określonych kategorii dochodów.

Polscy podatnicy cieszą się efektami umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Niestety, sytuacja ma się niedługo zmienić za sprawą podpisanego niedawno protokołu do tej umowy. Jeśli zostanie ratyfikowany, jeszcze w tym roku znacząco i na niekorzyść podatników zmieni zasady opodatkowania wynikające z umowy, a w konsekwencji wyeliminuje płynące z niej obecnie ułatwienia.Korzyści wynikające z umowy z 4 czerwca 1992 roku to przede wszystkim możliwość zastosowania tzw. fikcyjnego zaliczenia (ang. tax sparring) w odniesieniu do opodatkowania dywidend otrzymywanych przez polskich rezydentów podatkowych ze spółek z siedzibą na Cyprze oraz korzystne opodatkowanie tzw. wynagrodzenia dyrektorów, tj. wynagrodzenia, jakie polskie osoby fizyczne otrzymują z tytułu zarządzania swoimi spółkami zarejestrowanymi na Cyprze.

Na czym polegają te korzyści? W przypadku opodatkowania dywidendy jest to możliwość zredukowania podatku z 19% do 9%. Polscy rezydenci podatkowi podlegający w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. opodatkowani w Polsce od całości osiąganych przez siebie dochodów/przychodów (a więc również tych osiąganych za granicą), muszą zastosować 19-procentową stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych do otrzymywanych przez siebie dywidend.

Tymczasem dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę na Cyprze osobie fizycznej, która mieszka w Polsce, mogły być opodatkowane na Cyprze i według prawa tego kraju. Jednocześnie podatek ten nie mógł przekroczyć 10%, choć w praktyce Cypr odstąpił od poboru tego podatku.Zgodnie zaś z art. 24 polsko-cypryjskiej umowy, jeśli osoba mieszkająca w Polsce osiąga dochód, który może być opodatkowany na Cyprze, to Polska zezwoli na potrącenie od polskiego podatku wyliczonego od tego dochodu podatku, jaki może być płacony na Cyprze. 

W praktyce więc, pomimo że na Cyprze 10-procentowy podatek od dywidendy nie jest pobierany, polscy rezydenci podatkowi mogą dokonać odliczenia od podatku wyliczanego w Polsce fikcyjnego podatku, jaki miałby być zapłacony na Cyprze, gdyby był on pobierany. Rachunek jest prosty: 19% polskiego podatku – 10-procentowy fikcyjny podatek cypryjski = 9% podatku od dywidendy w Polsce. Nic dziwnego, że powstawało wiele schematów optymalizacji podatkowych, w których dywidenda ze spółki polskiej była w pierwszej kolejności bez podatku wypłacana do spółki cypryjskiej, a dopiero następnie – z obniżoną stawką podatkową – do polskich właścicieli.

Jak wspomniałam wcześniej, to nie koniec korzyści. Zgodnie z art. 16 i art. 24 ust. 1a polsko-cypryjskiej umowy, wynagrodzenia, jakie polskie osoby fizyczne, będące krajowymi rezydentami podatkowymi o nieograniczonym obowiązku podatkowym, osiągają ze spółki z siedzibą na Cyprze z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej tej spółki lub zarządzania taką spółką w randze dyrektora, mogą być opodatkowane wyłącznie na Cyprze.

Dochód podlegający tam opodatkowaniu ustala się proporcjonalnie do czasu wykonywania pracy w tym kraju. W konsekwencji, roztropnie planując pobyty na Cyprze, można bardzo efektywnie ograniczyć podatek, jaki jest płacony od tego rodzaju dochodu. Nic więc dziwnego, że polskie osoby fizyczne tak chętnie zasiadają w organach zarządzających kontrolowanych przez siebie spółek cypryjskich, a czerpane z nich dochody są kombinacją nisko opodatkowanej dywidendy i w zasadzie zwolnionego z opodatkowania wynagrodzenia dyrektora.

Co się stanie po ratyfikacji protokołu? Polscy podatnicy stracą możliwość korzystania z opisanych korzyści. W zależności od daty ratyfikacji protokołu, zmiany mogą wejść w życie nawet od 1 stycznia 2013 roku. Takie zmiany przepisów zawsze są nieprzewidywalnym elementem planowania podatkowego, ale mogę zapewnić, że doradcy nie śpią, a na rynku szybko pojawią się inne, alternatywne pomysły na optymalizację podatkową.

Karolina Stawowska

Wierzbowski Eversheds

Artykuł pochodzi z magazynu „Proseed”

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Cyprus 4 lip 2012 (22:10)

Bardzo dobry poradnik o zakładaniu firmy na Cyprze znajdziecie tutaj: www.fuh.pl
Dobra lektura.