Dlaczego warto założyć firmę?

Dobry plan, sporo wysiłku i trochę szczęścia. Te trzy czynniki decydują o tym czy odniesiesz sukces w biznesie. Być może właśnie teraz jest dobry moment, by postawić na swoim? Oto 10 powodów, dla których warto rozpocząć własną działalność gospodarczą.

1.Sam sobie sterem i okrętem – masz już dość swojego szefa? Własny biznes to większa swoboda, od Ciebie zależy to, w jaki sposób będziesz realizował wyznaczoną strategię. Oczywiście Twoje decyzje mogą być powodem klęski, ale… może warto?

2.Rób to, co lubisz – masz już dość siedzenia przy biurku i dzwonienia do niezainteresowanych ludzi, by coś im sprzedać? We własnym biznesie sam decydujesz o tym, co i gdzie będziesz robił. Oczywiście jeśli Twoje analizy wykażą, ze na rynku jest potrzeba, którą będziesz zaspokajać. A może sam wykreujesz taką potrzebę?

3.Ustalaj własny grafik – masz dość przychodzenia do pracy codziennie na 8 i bezproduktywnego spędzania czasu w biurze? We własnym biznesie sam określisz kiedy i co masz zrobić. Oczywiście nie będziesz mógł spać codziennie do południa, ale właściwa dyscyplina spowoduje, że nie będziesz się frustrować i wszystko będzie zrobione na czas.

4.Włącz kreatywność – może nie wymyślisz na nowo koła, ale na pewno wiele rzeczy możesz zrobić po swojemu – szybciej i wydajniej, czyli lepiej. Bycie przedsiębiorcą daje Ci możliwość wyrażenia siebie poprzez swoją działalność. Na zrealizowanie wszystkich pomysłów (szczególnie na początku) może co prawda nie wystarczyć Ci pieniędzy, ale zawsze lepsze to, niż jednowymiarowe i szablonowe myślenie w wielkiej korporacji.

5.To wcale nie jest trudne – w gazetach niemal codziennie możesz przeczytać, ze małym firmom jest trudno. Podatki za wysokie, urzędnicy niekompetentni, a sądy opieszałe. Jednak w ciągu kilku ostatnich lat wiele się zmieniło i nie można powiedzieć, że wszystko idzie w złym kierunku. Projekty kolejnych ustaw zakładają więcej swobody, w bankach jest łatwiej o kredyt, a pojawiające się fundacje i stowarzyszenia ułatwiają pozyskiwanie kapitału.

6.Perspektywa wysokich zysków – jeśli myślisz, że tylko wielkie firmy mogą osiągać zyski to jesteś w błędzie. Przykłady ostatnich lat pokazują, że także małym firmom udaje się realizować świetne wyniki finansowe. Początek działalności na pewno nie należy do łatwych momentów w życiu, ale nagroda za wysiłek i pewne inwestycje może być naprawdę duża.

7.Koniec z monotonią – życie przedsiębiorcy jest bardzo zróżnicowane. Zaplanowanie zamówień, kontakt z klientami i dostawcami, a później sprawy w urzędach. Jako właściciel pracujesz ciężko, ale każdy dzień jest inny. Nie wszystko można przewidzieć, ale każdy kolejny tydzień, miesiąc i rok nauczy Cie wielu nowych rzeczy.

8.Możesz pozostać na etacie – chociaż to nie łatwe, można połączyć prowadzenie firmy z pracą na etacie. Nie tylko zachowujesz stałe i pewne źródło dochodu, ale zyskujesz także na obniżeniu kosztów ZUS (nie płacisz składek na ubezpieczenie społeczne z racji prowadzenia działalności gospodarczej). Jeśli nauczysz się łączyć swoje obowiązki to na pewno będziesz mieć z tego dużo korzyści.

9.Tnij koszty – chociaż wiele firm wynajmuje biura, to przynajmniej na początku, prowadzenie działalności z domu może przynieść Ci duże oszczędności. Biuro w mieszkaniu to także oszczędność czasu – nie stoisz w korkach i nie tracisz nerwów.

10.Sen o bogactwie może stać się prawdą – pewnie myślisz, że jedyne czego się dorobisz to kilku pracowników i skromne biuro. Pomyśl jednak o tych, którym się udało. Łukasz Foltyn, twórca komunikatora Gadu-Gadu zaczynał od jednego komputera. Stworzony przez niego program dziś jest używany przez kilka milionów ludzi, a sam programista sprzedał swoje udziały w firmie z ogromnym zyskiem. Dzisiaj reklamodawcy płacą nawet 100 tys. zł dziennie za jedną reklamę w okienku z rozmową.

Więc… na co jeszcze czekasz?

Adrian Hinc

MamBiznes.pl