Jaki system ERP wybrać dla Twojej firmy?

Sukces twojej firmy, to efekt nie tylko dobrze przemyślanej koncepcji biznesu, ale też umiejętnego wykorzystania informacji o branży, klientach i swojej konkurencji. Skutecznym sposobem na jej pozyskanie jest umiejętne wykorzystanie technologii informatycznej. Jedną z nich są systemy ERP. Dowiedz się więc, o czym należy pamiętać wybierając zintegrowane oprogramowanie do zarządzania Twoim przedsiębiorstwem.

Krok 1

OKREŚL SWOJE POTRZEBY INFORMATYCZNE

Wdrożenie systemu informatycznego, podobnie jak każda inwestycja powinno przynieść wymierne korzyści firmie. Dlatego zanim zdecydujesz się na wdrożenie zintegrowanego systemu ERP zastanów się, jakie procesy lub obszary w firmie chcesz nim objąć i jak będziesz mierzył jego skuteczność. W tym celu określ konkretne parametry, które mają się zmienić w efekcie wprowadzenia nowego systemu.

Celem wdrożenia może być np. poprawa stopnia zadowolenia klienta lub obniżenie wskaźnika reklamacji. Może nim być też rozbudowa dostępnych zasobów firmy lub ich ograniczenie, dzięki którym w dłuższej perspektywie przyniosą twojej firmie oszczędności w różnych obszarach jej działania. Im bardziej szczegółowa koncepcja własnego biznesu, tym lepiej twoja firma będzie zorganizowana, a tym samym otrzymasz oferty oprogramowania dostosowane do jej indywidualnych potrzeb. W rezultacie wdrożenie nowego systemu nie nadszarpnie twojego budżetu i czasu potrzebnego na jego implementację.

Krok 2

ZBIERZ OFERTY SYSTEMÓW

Nawiąż kontakt z kilkoma, a nawet kilkunastoma dostawcami systemów zintegrowanych i ustal jakich informacji o twojej firmie potrzebują. Dzięki nim dostawcy będą mogli przygotować wstępny kosztorys systemu i prezentację oferty. Rozmowy z nimi uświadomią ci także, czego sam musisz dowiedzieć się o swojej firmie (np. jak organizujesz sprzedaż, obsługę klientów, dystrybucję, jak określiłeś role osób w firmie).

Zbierz od dostawcy informacje o jego systemie i poproś o przykłady wdrożeń w firmach o podobnej do twojej branży. Wybierz tego, który ma doświadczenie w prowadzeniu projektów informatycznych i odpowiedzenie do tego celu narzędzia. Wówczas nie narażasz swojej firmy na wprowadzenie rozwiązań, które zamiast ją rozwijać, będą ją wkrótce ograniczały. Ostatecznie wybierz 2 lub 3 systemy najbardziej zbliżone do potrzeb twojej firmy i prowadź rozmowy z ich dostawcami.

Krok 3

SPRAWDŹ WIARYDNOŚĆ DOSTAWCY

Pamiętaj, że wiążesz się z nim na kilka najbliższych lat. Najlepiej wybierz tego z ugruntowaną pozycją na rynku, ponieważ rozwiązania przygotowane przez jednego dostawcę lub zmiana serwisu może być niemożliwa, gdy z jakichś powodów dostawca zniknie z rynku.

Krok 4

WYBIERZ ROZWIĄZANIA ELASTYCZNE

Szczególnie, jeśli twoja firma nie zna wszystkich swoich potrzeb informatycznych, zwłaszcza w perspektywie kilku najbliższych lat. Wybierając rozwiązania elastyczne zapewniasz firmie utrzymanie systemu oraz możliwości rozwoju oprogramowania zgodnie z jej stale zmieniającymi się potrzebami. Nie wybieraj również rozwiązań najtańszych i najprostszych. Tani system będziesz musiał prawdopodobnie częściej wymieniać, co będzie generowało dodatkowe koszty.

Krok 5

WYBIERZ OFERTĘ KOMPLEKSOWĄ

Pamiętaj, że twoja firma się rozrasta i zapewne wkrótce będzie potrzebowała wsparcia informatycznego także w nowych obszarach. Dlatego sprawdź, czy dostawca oprogramowania w ofercie własnej lub swoich partnerów ma rozwiązania, które będą odpowiadały przyszłym potrzebom twojej firmy. Dzięki temu nie będziesz musiał dokupować rozwiązań od niezależnych dostawców, lub ponosić dodatkowych wydatków na budowę kolejnego systemu.

Krok 6

PROŚ DOSTAWCĘ O FACHOWE DORADZTWO

Odpowiedzialnego dostawcę systemu cechuje tzw. inteligencja biznesowa, która oznacza, że umie on rozpoznać przyszłe potrzeby informatyczne klienta. Dzięki niej może on już na etapie formułowania oferty podpowiedzieć ci, o jakie elementy należy uzupełnić ofertę, jak dobrze zrealizować cele założone na początku oraz w jaki sposób określone problemy organizacyjne twojej firmy można objąć nowym systemem.

Dzięki fachowemu doradztwu zyskasz dodatkową wiedzę o firmie, a z kolei dostawca pozna specyfikę prowadzonego przez ciebie biznesu. Im więcej w jego doradztwie będzie elementów biznesowych, tym lepiej świadczy to o nim i jego doświadczeniu w prowadzeniu projektów informatycznych. Rzetelny dostawca, który stwierdzi, że jego standardowe oprogramowanie jest nieodpowiednie dla twojej firmy, zaproponuje ci inne rozwiązanie.

Krok 7

POPROŚ O PREZENTACJĘ SYSTEMU

Najlepiej, by pokazywała wdrożenia systemu w firmach o podobnej branży lub podobnym sposobie funkcjonowania. Poproś o spotkanie z konsultantem, by móc z nim omówić szczegóły budowy nowego systemu. Wcześniej przygotuj sobie listę elementów, które chcesz w nim zobaczyć. Dodatkowo wymagaj, by dostawca pokazał ci, jak będzie wyglądało odwzorowanie w systemie procesów, jakie funkcjonują w twojej firmie.

W tym celu poproś go, by podkonfigurował swój system. Aby dobrze ocenić prezentowane systemy, a nie ich dostawców przygotuj własny arkusz porównawczy metod i kluczowych funkcjonalności nowego systemu istotnych z punktu widzenia twojej firmy. Oceniając funkcjonalność systemu bierz pod uwagę, czy umożliwia on łatwe wystawienie faktur i łatwą obsługę słowników.

Pamiętaj, że twoi użytkownicy będą pracowali z nim kilka lat, dlatego zwróć uwagę także na interfejs systemu i jego ergonomię – sprawdź, ile musisz wykonać czynności, by zarejestrować dany dokument, czy znaleźć szukane informacje w systemie.

Zwrócenie uwagi na elementy, jakie przedstawiliśmy w artykule, pozwoli ci podjąć świadomą i pewna decyzję o wdrożeniu zintegrowanego systemu informatycznego odpowiedniego dla twojej firmy.

Polecamy:

– Milioner przed dwudziestką

– Swój pierwszy miliona zarobił na serwisie MP3.com

– Zarabiają sprzedając słowa w Inernecie

– Jak powstała potęga seriwisu Fotka.pl

Daniel Kaczkowski
Sente – oprogramowanie dla przedsiębiorstw

Komentarze

Avatar

leeson

14 czerwca 2009 Odpowiedz

do tych którzy mają system ERP w swojej firmie: jaki system polecacie, podajcie plusy i minusy

Avatar

Daniel- ERP

17 czerwca 2011 Odpowiedz

Witam,
Polecam system ERP Firmy PC Guard (Graffiti.ERP) http://www.pcguard.pl/
Dokładny opis systemu znajdziecie pod linkiem http://graffiti.pcguard.pl/
Ewentualny kontakt w sprawie informacji/ nabycia /wdrożenia/prezentacji powyższego systemu ERP: daniel.draganski@pcguard.pl
Pozdrawiam
Daniel Dragański

Avatar

Marek

11 września 2013 Odpowiedz

Ja mogę polecić system ERP navireo. Korzystamy z niego w naszej piekarni. Uważam że posiada wszystkie potrzebne funkcje przez co znacznie przyspiesza prace i koordynacje w zespole.

Avatar

ja

3 marca 2014 Odpowiedz

OpenERP holenderski dobry darmowy system

Avatar

Patrycja

10 stycznia 2016 Odpowiedz

Wybór oprogramowania ERP jest na tyle ważny przy prowadzeniu większej firmy że bała bym się zaufać darmowym rozwiązaniom. Ja u siebie w firmie wcześniej miałam wdrożoną Symfonię, teraz od pół roku operujemy na oprogramowaniu ERP od Sage. Korzystając z takich rozwiązań można wiele rzeczy zautomatyzować, co usprawnia prowadzenie firmy.

Avatar

Adam

6 czerwca 2016 Odpowiedz

Symfonia jest dobra do robienia faktur a nie do zarzadzania produkcja. Mielismy u mnie w firmie subiekta ale to tylko troche bardziej rozbudowany excel. Testowalismy tez Symfonie bo ksiegowa mowila ze ona tylko na tym. Enova to porażka. Kolega ze studiow pracuje jako planista w firmie meblarskiej i polecil mi Modusa. Prosty program ale od groma funkcji. Wpadla dziewczyna na wdrożenie na 2 tygodnie i pracujemy. Tani program, wszystko jest. Zobaczcie sobie rho.pl

Avatar

Anna

8 czerwca 2016 Odpowiedz

Polecam system ERP SyKOF http://sykom.pl To system klasy ERP, czyli obejmuje praktycznie wszystkie działy firmy: księgowość, magazyny, kadry, marketing itp. Dodatkowo ma wbudowane narzędzia do analiz BI i do kontrolingu projektów. Program w pełni polski i w konkurencyjnej cenie

Avatar

Mikłaj

6 lipca 2016 Odpowiedz

Dużo zależy także od tego, czego potrzebuje firma, jakich funkcji itp. Na to wpływa m.in. branża firmy czy ilość pracowników, działów. Bardzo dobrym programem w praktycznie każdym przypadku jest system enova365, w którym można dostosować moduły do działań firmy.

Avatar

ress

17 października 2017 Odpowiedz

Bardzo porządny artykuł. Jak dla mnie (branża gastronomiczna) najlepszym rozwiązaniem jest producent POS http://gastro.pl/

Avatar

ernest

23 października 2017 Odpowiedz

Dużą popularnością cieszą się również aplikacje ERP typu webowego. Ich zaletą jest to, że działają niezależnie od urządzenia, systemu operacyjnego. Są to zwykle systemy przeglądarkowe.
Specyfikację takich systemów można znaleźć np tutaj: http://itcenter.pl/oferta/oprogramowanie-erp-dla-msp/#erp

Avatar

forumiak

11 stycznia 2018 Odpowiedz

Mówi wam coś Berberis? U nas w firmie pracujemy na nim od lat. Nie chcę wymieniać poszczególnych funkcji systemu, bo to jest pozbawione sensu. Najlepiej pobrać to i testować samodzielnie. Jak dla mnie – rozwiązanie dopracowane, oparte na klasycznych okienkach, wielostanowiskowe, z pełną gospodarką magazynową. Opcje pozostałe to już kwestia dopasowania pod działalność, bo nie każdemu jest potrzebna np. wielowalutowość czy integracja z innymi systemami.

Avatar

forumiak

16 lutego 2018 Odpowiedz

Na spokojnie możecie działać z Berberis – jedynie kwestia wyboru wersji. Wszystkie płatne są wielostanowiskowe i dają optymalizację. Kwestia dopasownaia parametrów pod wasz biznes. Gospodarka magazynowa – tutaj jest istotne dopasowanie wersji, podobnie jak przy innych parametrach. Nie ma sensu płacenie za funkcje, których nie wykorzystacie. Najlepiej rozmawiajcie z producentem – niech wam podpowiedzą, co na pewno wykorzystacie.

Avatar

forumiak

29 marca 2019 Odpowiedz

Berberis – też ich polecam, działa to niezawodnie, solidnie, nie sprawia żadnych problemów. Przede wszystkim jednak system daje prawdziwą optymalizację, ułatwia zarządzanie i ogarnianie tego wszystkiego. Właściwie to prostymi krokami daje się uzyskać naprawdę fajną zmianę i to jest najważniejsze. Przecież chodzi o lepszą optymalizację, lepsze zarządzanie, co nie?

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*