Antynoble rozdane. Wśród nagradzanych twórca maszyny do zmiany pieluch

Po raz 29. na Uniwersytecie Harvarda zostały przyznane antynoble, za nietypowe wynalazki i odkrycia naukowe. Na laureatów czekała astronomiczna suma 10 trylionów dolarów Zimbabwe. Wśród nagrodzonych znalazł się twórca maszyny do zmiany pieluch, ale także Polacy.

Fot. FORUM/ Kyodo

Na Uniwersytecie Harvarda od lat przyznawane są antynoble. Laureaci mogą poszczycić się tytułem tzw. IG Nobla oraz zdobytą kwotą po 10 trylionów dolarów Zimbabwe. Problemem jest jednak waluta, która wyszła z użycia i jest już praktycznie bezwartościowa.

W trakcie 29 edycji, tak jak i poprzednich, nagrody wręczali laureaci nagrody Nobla. Antynoble otrzymują odkrycia naukowe, które wywołują rozbawienie i zaskoczenie. Wśród nagrodzonych znalazł się irański inżynier Iman Farahbakhsh, który uzyskał patent USA na maszynę do zmiany pieluch. Opracowane przez niego urządzenie miało być wybawieniem dla rodziców. Działa na takich samych zasadach jak zmywarka do naczyń. Co więcej, młodzi rodzice mogliby dzięki temu pomysłowi zaoszczędzić znaczne ilości zużywanej wody.

– Po umieszczeniu niemowlęcia w aparacie różne etapy mogą w niektórych przypadkach być wykonywane automatycznie, bez konieczności dotykania niemowlęcia lub ręcznej interakcji z pieluszką lub niemowlęciem — wyjaśnił Farahbakhsh.

Jednak pomysłodawca nie miał zbyt wiele czasu na przemowy. Nie dopuściła to tego zaangażowana specjalnie ośmiolatka. – Przestań. Znudziłam się — przerywała im bezceremonialnie w pół słowa dokładnie po upływie minuty.

Polacy też z tytułem antynobla

Wyróżnienie za badania nad żywymi i martwymi karaluchami, które zostały namagnesowane otrzymali Ling-Jun Kong, Herbert Crepaz, Rainer Dumke oraz polscy naukowcy, Agnieszka Górecka, Aleksandra Urbanek i Tomasz Patere. Jak wskazali Odkryli oni, że żywe karaluchy, a także inne owady wydają się być zdolne do wykrywania pól magnetycznych i mogą same się magnesować

Jednak to niejedyne nietypowe odkrycie, które uzyskało nagrodę. Wśród laureatów znalazł się także  m.in. Włoch, który stwierdził, że jedzenie pizzy chroni przed licznymi poważnymi chorobami. Natomiast Turecki uczony Habip Gedik i jego koledzy z Holandii, Timothy A. Voss oraz Andreas Voss, zostali nagrodzeni za wykrycie najbardziej „brudnych” pieniędzy. Uznali za nie rumuńskie leje.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*