Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Od dziś przedsiębiorcy mogą płacić mniejsze składki ZUS. Sprawdź, co trzeba zrobić

Blisko 320 tys. przedsiębiorców od dziś ma szansę płacić niższe składki na ZUS. To za sprawą przyjętego w grudniu programu „Mały ZUS Plus”. Jest to o tyle istotne, iż w tym roku przedsiębiorcy płacą rekordowo wysokie składki na ZUS.

Od dziś zapłacisz mniejsze składki ZUS; Fot. Shutterstock

W 2020 roku przedsiębiorcy zapłacą za składki ZUS aż 1431,34 zł. W ciągu ostatnich 10 lat wzrosły one dla firm niekorzystających z ulg i preferencyjnych warunków o 60 proc. Jednak jest szansa, by je zmniejszyć. Już od 1 lutego 2020 roku obowiązuje Mały ZUS Plus. Zasadniczą zmianą, którą nowe rozwiązanie wprowadza jest możliwość odprowadzania składek liczonych od dochodu, a nie jak jest to obecnie, czyli płacone ryczałtowo.

Z Małego ZUS-u Plus będzie mógł skorzystać blisko 320 tys. przedsiębiorców. Choć trzeba będzie spełnić szereg warunków:

  • Przede wszystkim wielkość rocznego przychodu w poprzednim roku kalendarzowym nie będzie mógł przekroczyć 120 tys. zł rocznie (lub 6 tys. zł miesięcznie)
  • W poprzednim roku trzeba było prowadzić działalność przez minimum 60 dni
  • Podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia i nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku)
  • Czas korzystania z Małego ZUS-u Plus nie będzie mógł przekroczyć 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat)

Sprawdź jak wyliczyć niższą składkę

Jak skorzystać z Małego ZUS Plus?

Przedsiębiorca, który chce obniżyć płacone składki ZUS, może to zrobić maksymalnie do 2 marca 2020 roku. W tym celu musi złożyć dokument ZUS ZWUA wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla Małego ZUS: 05 90 albo 05 92). Kolejny dokument (w marcu) należy złożyć rozliczenie za luty z informacją o rocznym przychodzie.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.