Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Firmy o dochodach poniżej 7 tys. zł nie zapłacą składek na ZUS

Sejm przyjął wczoraj regulacje dotyczące Tarczy Antykryzysowej 3.0. Nowe rozwiązania dla przedsiębiorców zawierają m.in. zapisy uzależniające zwolnienie z opłacania składek ZUS od dochodu. Jest to zdaniem pomysłodawców odpowiedź na postulaty firm, które przekraczały limit przychodów przez co nie mogły skorzystać z ulgi w ZUS.

Fot. Shutterstock

Późnym wieczorem Sejm uchwalił kolejną ustawę pomocową dla firm po tym, jak jej zapisy wróciły z poprawkami z Senatu . Obok rozwiązań antylichwiarskich czy wspierających przemysł transportowych w tarczy 3.0 znalazły się także zapisy dla samozatrudnionych, którzy nie mogli do tej pory skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na ZUS.

Do limitu przychodów uprawniającego do ubiegania się o zwolnienie dołożono także kryterium dochodowe. Do tej pory ze zwolnienia ze składek mógł skorzystać właściciel jednoosobowej firmy, której przychody nie przekraczały poziomu 300 proc. średniego wynagrodzenia. W praktyce oznaczało to, że w przypadku przychodów powyżej 15,6 tys. zł przedsiębiorca nie miał prawa do zwolnienia. – Wielu przedsiębiorców mówiło: mam sytuację, w której mój przychód to jest nawet 30–40 tys. zł, ale mój dochód to dzisiaj raptem 2 tys. zł, 3 tys. zł, czy 4 tys. zł” – uzasadniał w Sejmie minister Łukasz Schreiber.

W ten sposób bardzo dużo firm, które osiągają wyższe przychody, ale małe zyski była wykluczona z tej pomocy. Zapisy Tarczy Antykryzysowej wprowadzają dla takich przedsiębiorców drugie kryterium, jakim jest dochód. Firma, która przekroczy obroty na poziomie 15,6 tys. zł, ale jednocześnie osiągnie dochód niższy niż 7 tys. zł będzie mogła również skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na ZUS. Przyjęta wczoraj przez Sejm ustawa czeka teraz na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy.

Ponad 1,5 mln wniosków o zwolnienie z ZUS

Pierwsze zapisy tarczy antykryzysowej ogłoszone jeszcze w marcu zakładały jedynie odroczenie obowiązku opłacania składek na ZUS. Postulaty firm wskazujących na jedynie odsuwanie w ten sposób problemu skłoniły władze do wprowadzenia zwolnienia ze składek dla jednoosobowych firm, których przychody nie przekraczają 300 proc. średniego wynagrodzenia. Według danych Ministerstwa Rozwoju na dzień 14 maj przedsiębiorcy złożyli 1 657 752 wniosków dotyczących zwolnienia ze składek do ZUS za okres marzec – maj 2020 r.  Łącznie suma składek, z opłacania których firmy zostały zwolnione opiewa na 1,6 mld zł.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
TR 15 maj 2020 (20:54)

Dla Ryczałtowców obrót = dochód.