Firmy zadłużają się coraz szybciej. Zaległości sięgają już 31 mld zł

Coraz więcej  zaległości mają firmy z płatnościami wobec banków i kontrahentów. Jak wynika z badania BIG InfoMonitor, zadłużenie przekroczyło już łącznie 31 mld zł po II kwartale 2019 roku. Najgorsza sytuacja panuje przede wszystkim w handlu i w budownictwie.

Fot. YAY Foto

Ponad miesiąc temu pisaliśmy na MamBiznes.pl, że najdłużej na odzyskiwanie swoich należności muszą czekać przedsiębiorcy z branży kreatywnej – nawet 400 dni. Przez co sami wpadają w spiralę długów. Jednak to nie oni generują największe zaległości. Do rekordzistów należą firmy z sektora handlu, przemysłu i budownictwa. W każdym z tych sektorów łączne zaległości wynoszą odpowiednio 7,2 mld zł, 5,4 mld zł oraz 5 mld zł. Obecnie, jak informuje BIG InfoMonitor przedsiębiorcy do spłaty mają 31,26 mld zł.

W przeprowadzonym badaniu wskazano, że w II kw. br. Wartościowo długi przedsiębiorców przyrosły przez trzy miesiące o ponad 216 mln zł, co stanowi wzrost o 4,1 proc. Jednak porównując to do I kw. można zauważyć duży trend wzrostowy, bowiem ówcześnie przyrost był znikomy.

Jednak jest też i dobra informacja, bowiem wyhamował przyrost liczby dłużników. Od kwietnia do końca czerwca 2019 roku przybyło 8 819 firm z problemami. Gdy porównamy ten sam wskaźnik, jednak dla I kw. 2019 roku, gdzie liczba nowych firm z zaległościami wynosił blisko 19 tys., można stwierdzić, iż dynamika wzrostu mocno wyhamowała.

Analizując badanie pod względem liczby firm mających problem z zadłużeniem, można stwierdzić, że transport wciąż jest najbardziej ryzykownym biznesem. Odnotowano tam bowiem najwyższy wzrost firm z problemami – o 951, na drugiej pozycji znalazło się budownictwo – wzrost o 894 oraz handel – o 545 firm więcej.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*