Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Janusz Palikot pobił rekord. Zebrał miliony złotych na piwo i gorzałkę

W ciągu 36 dni Janusz Palikot zebrał 4,18 mln zł na rozwój produkcji piw starzonych i wielki powrót staropolskiej gorzałki w ramach spółki Tenczyńska Okovita SA. Jest to jednocześnie największa wartość zbiórki w historii crowdfundingu udziałowego w Polsce.

Na zdjęciu Janusz Palikot, Fot. materiały prasowe

Cel zbiórki, który założył sobie założyciel Ambry oraz były polityk Janusz Palikot wynosił 4,2 mln zł. Pomimo wysoko postawionej porzeczki, udało się zrealizować założenia, dzięki czemu będzie mógł on m.in. dokonać szeregu inwestycji w zakupionym przed rokiem browarze od Marka Jakubiaka.

Z kampanią crowdfundingową ruszył 28 października i wystarczyło zaledwie 36 dni, by zrealizować zamierzony cel. 1339 inwestorów wpłaciło na pomysł Janusza Palikota kwotę 4 180 000 zł, co stanowi w Polsce rekord w przypadku crowdfundingu udziałowego. Zebrany kapitał pozwoli na wskrzeszenie tradycyjnej Okovity, starzenie piw warzonych w Browarze Tenczynek i otwarcie taproomu

– Planujemy rozpocząć leżakowanie piw już w przyszłym roku i wtedy też nasz biznes osiągnie próg rentowności, a w 2021 będziemy gotowi na uruchomienie destylacji gorzałki. Do 2024 planowana sprzedaż wyniesie 6 tys. hektolitrów rocznie, z czego 5 tys. stanowić będzie okowita – wyjaśnił Janusz Palikot.

Gros zgromadzonej kwoty pochłonie budowa wieży destylacyjnej (1 mln zł) i opłata akcyzy (2 mln zł). Pozostała część budżetu zostanie zainwestowana w remonty (0,5 mln zł) i zakup beczek do starzenia piw (400 tys. zł).

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.