Ranking kont firmowych

Jeśli jesteś po ślubie, to lepiej nie zakładaj firmy pod koniec roku

Dla osób będących w związku małżeńskim kosztowna może okazać się decyzja o założeniu własnego biznesu w ostatnich miesiącach roku. Wynika to z tego, że traci się w takim przypadku prawo do rozliczenia z małżonkiem za mijający rok – alarmuje Dziennik Gazeta Prawna.

Fot. Pexels

Jeśli myślisz właśnie o założeniu biznesu, lecz pozostajesz w związku małżeńskim, to lepiej z tą decyzja poczekać. Jest to o tyle istotne, iż decydując się na podatek liniowy można stracić możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Na decyzję o wyborze liniowej stawki podatkowej przedsiębiorca ma do 20 dni w ciągu miesiąca, w którym osiągnięto przychód lub do końca roku podatkowego. Jednak decydując się na to np. jeszcze w listopadzie, tracimy możliwość rozliczenia się z małżonkiem za rok 2019. To z kolei powoduje, że nie można skorzystać przykładowo z ulgi prorodzinnej. Wynika to z art. 6 ust 8. ustawy o PIT, który mówi, że wspólne zeznanie jest możliwe, o ile do żadnego z małżonków nie miały w danym roku zastosowania przepisy o szczególnych formach opodatkowania działalności gospodarczej.

Można wycofać się z podatku liniowego

Pojawia się jednak światełko w tunelu, dla tych którzy zbytnio się pośpieszą. Pamiętać jednak należy o tym, by uczynić to w określonym terminie. Jak wskazuje art. 9a ust. 2a ustawy o PIT rezygnacja ze szczególnej formy opodatkowania jest możliwa. Czas, jaki mają przedsiębiorcy na to jest taki sam jak w przypadku wyboru tej formy opodatkowania, a zatem do 20. dnia miesiąca po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu lub do końca roku, gdy pierwszy przychód podatnik osiąga w grudniu. Pamiętać jednak należy, że zmiana decyzji nie może nastąpić po zakończeniu roku podatkowego.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.