Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Już blisko 100 tys. firm otrzymało przelew z tarczy finansowej. Na ich konta trafiło 20 mld zł

W ciągu pierwszych dwóch tygodni od startu tarczy finansowej z jej zapisów skorzystało już blisko 100 tys. firm. Na ich konta wpłynęło w sumie 20 mld zł.

Foto: FORUM/ Jaap Arriens/NurPhoto via ZUMA Press

Dokładnie 14 dni temu Polski Fundusz Rozwoju za pośrednictwem bankowości online rozpoczął przyjmowanie wniosków w ramach tarczy finansowej. Na Twitterze szef instytucji podsumował pierwszy okres funkcjonowania instrument, który jest odpowiedzią na kłopoty przedsiębiorców wywołane lockdownem.

– Dziś mijają 2 tygodnie od startu #TarczaFinansowaPFR. Już 95 tys przedsiębiorstw, zatrudniających 978 tys. pracowników, otrzymało wsparcie finansowe o wartości 20 mld zł – napisał Paweł Borys, kierujący Polskim Funduszem Rozwoju. System działa bardzo sprawnie i środki są wystarczające, aby pomoc tym, którzy jej potrzebują – dodał szef PFR. O funkcjonowaniu tarczy mówił też wczoraj premier Mateusz Morawiecki ogłaszając trzeci etap odmrażania gospodarki. – Wszystkie programy pomocowe zarówno z tarczy antykryzysowej i finansowej już uratowano około 2 mln miejsc pracy i dziesiątki tysięcy firm. – Pojedyncze przypadki nieuczciwych zachować nie mogą decydować o tym, czy będziemy prowadzili programy pomocowe, które mają na celu ulżyć przedsiębiorcom i pracownikom. Dziękuję za tysiące opinii w internecie osób, które skorzystały z różnych form wsparcia biznesu – podsumował premier.

 

Dla kogo tarcza finansowa i jakie wsparcie?

Tarcza finansowa została ogłoszona 8 kwietnia. Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił zarys pomocy skierowanej do mikro, małych, średnich i dużych firm. 29 kwietnia szef Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiedzialnego za realizację programu zapowiedział rozpoczęcie przyjmowania wniosków. Od tego czasu przedsiębiorcy za pośrednictwem bankowości internetowej mogą aplikować o finansowe wsparcie. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem czego najlepszym dowodem jest liczba wniosków i kwoty, które już wpłynęły na firmowe konta. W ramach tarczy finansowej firmy mogą liczyć na następujące wsparcie.

Tarcza dla małych firm do 9 osób

Rozwiązanie zaproponowane zakłada finansowanie w postaci subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków. Maksymalna kwota to 324 tys. zł na 3 lata. Aż 75 proc. tej kwoty może nie podlegać zwrotowi po 12 miesiącach pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy.

Tarcza dla firm zatrudniających od 10 do 249 pracowników

Małe i średnie firmy mogą liczyć na finansowe wsparcie w kwocie do 3,5 mln zł na okres 3 lat. Finansowanie — subwencje wypłacane za pośrednictwem banków. Również w tym przypadku aż 75% finansowego zastrzyku może stać się bezzwrotnym pod warunkiem prowadzenia działalności, utrzymania zatrudnienia w ciągu roku oraz zanotowania straty na sprzedaży.

Tarcza dla największych firm

W przypadku przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników pożyczka lub obligacje mogą wynosić do 1 mld zł. Wsparcie ma być udzielane na okres 2-3 lat. Aż 750 mln zł przyznanej pożyczki może stanowić bezzwrotne wsparcie pod warunkiem utrzymania zatrudnienia

 

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.