Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Mija czas na złożenie wniosku o dotację na kapitał obrotowy. Rekordzista otrzymał 429 tys. zł wsparcia

Ostatni moment dla przedsiębiorców chcących skorzystać z finansowego wsparcia w ramach programu „Dotacje na kapitał obrotowy”. Na złożenie wniosku firmy mają tylko 7 dni. Do tej pory rekordzista pozyskał 430 tys. zł na bieżące wydatki w firmie.

Fot. Pexels/ Pixabay

Pierwszy nabór wniosków w programie wystartował w połowie czerwca. Od tego czasu w ramach inicjatywy do firm trafiło już ponad 700 mln zł. Do rozdysponowania wciąż zostało 1,8 mld zł, a ostatni dzień na złożenie wniosku to 31 lipca.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pozytywną decyzję o przyznaniu dotacji na kapitał obrotowy uzyskało już 4 tys. przedsiębiorców. Największa kwota wsparcia popłynęła do przedsiębiorstwa, które znalazło się na najnowszej liście beneficjentów. Firma na bieżącą działalność otrzymała 429,8 tys. zł. W sumie od startu programu 15 czerwca w ramach pięciu opublikowanych list beneficjentów do firm trafiło już 711,8 mln zł. Łączna pula w programie „Dotacje na innowacje” wynosi 2,5 mld zł.

Dla kogo dotacje na kapitał obrotowy?

Dotacje na kapitał obrotowy to instrument wsparcia skierowany do firm, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w czasie pandemii koronawirusa. O wsparcie na bieżącą działalność mogą wnioskować firmy średniej wielkości, które prowadziły działalność co najmniej od 31 rudnia ubiegłego roku i nie były wówczas w złej sytuacji finansowej. Drugim wymogiem do spełnienia warunkującym możliwość uzyskania finansowej pomocy jest co najmniej 30-procentowy spadek przychodów. Mniejsze przychody mogą dotyczyć dowolnego miesiąca o 1 lutym w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego okresu roku 2019. Dodatkowo przedsiębiorstwo ubiegające się o dotację musi zatrudniać od 50 do 249 pracowników i generować roczne przychody nie wyższe niż 50 mln euro.

Wnioski o dotację na kapitał obrotowy firmy mogą składać we wskazanych w danym województwie instytucjach finansujących. Są to podmioty, które w imieniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmują, a następnie poddają weryfikacji. Przegląd formalny i merytoryczny wniosków odbywa się na podstawie kolejności złożonych wniosków.

Po pozytywnej decyzji pieniądze trafiają na konto przedsiębiorcy. Pozyskane środki firma może przeznaczyć na wszelkie wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem. Przedsiębiorca otrzymaną dotację może wydatkować na pokrycie kosztów wynajmu lokalu, zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wynagrodzenia pracowników, zakup towarów. Wnioski przyjmowane są do 31 lipca lub wyczerpania puli środków. Przeczytaj także:

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wioletta Pasternak 27 lip 2020 (23:09)

Czy w mazowieckim tez sa dopłaty?