Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Mija strach przed zakładaniem działalności. Wczoraj powstało ponad tysiąc nowych firm

Jak pandemia wpływa na nastroje osób myślących o własnym biznesie? Ile osób decyduje się na złożenie firmy w czasie, kiedy jeszcze wirus ciągle jest zagrożeniem? Tylko wczoraj zostało założonych 1122 działalności gospodarczych. Znacząco więcej niż firm, które zamknięto lub zawieszono.

Fot. YAY Foto/ dolgachov

Marzec i kwiecień to był okres, kiedy liczba zamykanych i zawieszanych działalności gospodarczych chwilowo wzrosła. W maju nastroje wśród osób prowadzących własny biznes poprawiły się, o czym najlepiej świadczy fakt, że liczba aktywnych firm wróciła do poziomu sprzed 10 marca, a więc ogłoszenia lockdownu.

Według danych udostępnianych codziennie przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej poprawia się stosunek zakładanych i odwieszanych działalności w stosunku do liczby firm zamykanych i zawieszanych. W dniu wczorajszym założono 1122 nowych działalności gospodarczych. Liczba firm, które wznowiły działalność wyniosła wczoraj 1433. Okres pandemii skłonił z kolei do zawieszenia swojej działalności 941 przedsiębiorców. Na liczniku zamkniętych firm pojawiła się w dniu wczorajszym liczba 474. Te dane oznaczają, że wczoraj liczba firm aktywnych netto wyniosła 1140.

Liczba aktywnych firm w maju

W połowie maja w Polsce aktywnych było 2,46 mln działalności gospodarczych – wynika ze statystyk Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To oznacza, że po marcowym szoku szybko zaczęliśmy odrabianie strat. Liczba aktywnych firm jest bowiem zaledwie o 1 proc. niższa od poziomu notowanego w dniu 11 marca, a więc na początku rozwoju epidemii w Polsce.

Warto dodać, że styczniu tego roku nad Wisłą aktywną działalność gospodarczą prowadziło 2,46 mln. Do początku lockdownu w Polsce, a wiec do 11 marca liczba ta nieznacznie wzrosła do poziomu 2,47 firm. Analizując z kolei okres od 11 marca do 12 maja liczba aktywnych firm zmniejszyła się o 21,9 tys. . To oznacza, że obecnie wynosi ona 2,456 mln firm, które nie zawiesiły ani nie zakończyły działalności i pozostały aktywne na rynku. W porównaniu do początku roku spadek jest śladowy i wynosi 0,89 proc.

 

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Łukasz 30 maj 2020 (10:13)

Każdy wie, dlaczego zakłada się nowe firmy: żeby stara miała spadek dochodów i mogła skorzystać z zapomogi zwanej tarczą.