Młode firmy zadłużone są na 9,5 mln zł

Pierwszy rok dla firm to z reguły bardzo trudny czas. Wtedy też w dość szybkim tempie rośnie ich zadłużenie. Jak wskazał Krajowy Rejestr Długów, zaległości wszystkich przedsiębiorstw w ciągu ich pierwszego roku działalności przekroczyły kwotę 9,5 mln zł.

Młode firmy zadłużone średnio na 12,5 tys. zł; Fot. Pexels

Blisko 12,5 tys. zł – tyle średnio muszą oddać młode firmy, które nie skończyły pierwszego roku życia. Jak wskazał Krajowy Rejestr Długów w swoim raporcie, przed koniecznością spłaty zadłużenia jest blisko 764 takich firm, zaś ich całkowite zadłużenie wynosi 9,5 mln zł.

Wskazano, że z największymi zaległościami wśród „pierwszaków” borykają się przedsiębiorstwa budowlane – 205 podmiotów z tej branży musi spłacić 2,5 mln zł. Następne są firmy handlowe – 165 z nich zmaga się z 1,9 mln zł zadłużenia. Z kolei 97 firm transportowych nie uregulowało wobec kontrahentów łącznie sumy 1,7 mln zł.

W raporcie można również przeczytać, że już niemal co drugi przedsiębiorca (55 proc.) prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą był notowany w KRD już wcześniej, nawet kilkakrotnie. W takim przypadku nie pomoże również likwidacja zadłużonej firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej NIP jest przypisywany do nazwiska właściciela. Zatem bez względu na dalsze jego losy, negatywna przeszłość będzie, zanim podążać.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*