Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Młode firmy zadłużone są na 9,5 mln zł

Pierwszy rok dla firm to z reguły bardzo trudny czas. Wtedy też w dość szybkim tempie rośnie ich zadłużenie. Jak wskazał Krajowy Rejestr Długów, zaległości wszystkich przedsiębiorstw w ciągu ich pierwszego roku działalności przekroczyły kwotę 9,5 mln zł.

Młode firmy zadłużone średnio na 12,5 tys. zł; Fot. Pexels

Blisko 12,5 tys. zł – tyle średnio muszą oddać młode firmy, które nie skończyły pierwszego roku życia. Jak wskazał Krajowy Rejestr Długów w swoim raporcie, przed koniecznością spłaty zadłużenia jest blisko 764 takich firm, zaś ich całkowite zadłużenie wynosi 9,5 mln zł.

Wskazano, że z największymi zaległościami wśród „pierwszaków” borykają się przedsiębiorstwa budowlane – 205 podmiotów z tej branży musi spłacić 2,5 mln zł. Następne są firmy handlowe – 165 z nich zmaga się z 1,9 mln zł zadłużenia. Z kolei 97 firm transportowych nie uregulowało wobec kontrahentów łącznie sumy 1,7 mln zł.

W raporcie można również przeczytać, że już niemal co drugi przedsiębiorca (55 proc.) prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą był notowany w KRD już wcześniej, nawet kilkakrotnie. W takim przypadku nie pomoże również likwidacja zadłużonej firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej NIP jest przypisywany do nazwiska właściciela. Zatem bez względu na dalsze jego losy, negatywna przeszłość będzie, zanim podążać.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
kamilll 16 lut 2020 (19:35)

Dlatego się kontrahentów w KRD sprawdza.