Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Od podpaski analizującej krew menstruacyjną po Uber dla tirów. Oto 66 start-upów wybranych przez Y Combinator

Y Combinator to marka świetnie znana w start-upowym środowisku na całym świecie. Program akceleracyjny dla młodych, perspektywicznych projektów powstał w połowie poprzedniej dekady i od tego czasu wsparł blisko 2 tysiące start-upów. Tym razem wybrał kolejne 66 start-upów. Lista pomysłów jest szeroka i zróżnicowana. Od podpaski analizującej krew menstruacyjną po Uber dla tirów.

Fot. Y Combinator

Wśród firm, którym Y Combinator w przeszłości udzielił wsparcia znaleźć można takie marki: Airbnb, Dropbox, Reddit, Coinbase czy Stripe. Łączna wycena wspartych przez inkubator przedsiębiorstw to dzisiaj ponad 70 mld dolarów, na liście nie brakuje także firm wycenianych na ponad miliard dolarów. Być może już niedługo pojawią się ich następcy. Akcelerator w trakcie tegorocznego programu zaopiekuje się 66 start-upami.

Najwięcej start-upów, które zakwalifikowały się do programu akceleracyjnego dotyczy branży IT (blisko 30 proc.). Na kolejnych pozycjach uplasowały się start-upy odpowiednio z branży medycznej ( 28 proc.), usługowej (9 proc.) oraz mediów (7 proc.). Wszystkie start-upy pochodzą z 19 krajów, z czego 28 proc. jest z USA.

Od podpaski analizującej krew po Uber dla tirów

Foto: YAY Foto

Na liście szczęśliwców wybranych do kolejnego etapu Y Combinator znalazło się 66 projektów. Jednym z nich jest Kobo360, czyli nigeryjski startup, który chce być Uberem w zakresie logistyki i transportu ciężarowego w Nigerii. Uzyskał już 1,3 mln USD finansowania. Start-up ma nowe rozwiązanie dla transportu na żądanie łączące spedytorów z właścicielami ciężarowek. Start-up stworzył także platformę crowdfundingową o nazwie Kobo Wealth Investment Network, aby umożliwić kierowcom finansowanie nowych ciężarówek.

Fot. YouTube

Kolejny start-up, który wart jest uwagi to Higia. Pomysłodawcy kierują swoją innowację do kobiet, chcąc zaoferować nieinwazyjną metodę wykrywania raka piersi o nazwie EVA. Na pomysł na biznes wpadł nastolatek z Meksyku po śmierci swojej mamy, która chorowała właśnie na tą chorobę. Przeczytaj więcej o tej historii na portalu MamBiznes.pl.

Fot. trial.qurasense.com

Na liście Y Combinator znalazł się również inny start-up skierowany dla kobiet Qurasense. Innowacja stworzona przez Sarę Naseri oraz Sørena Therkelsena, która analizuje krew menstruacyjną pod kątem obecności chorób przenoszonych drogą płciową czy też raka szyjki macicy. Odbywa się to w specjalnej wkładce umieszczonej w podpasce o nazwie Q Pad.

– Firma na swoim koncie ma już także pierwsze sukcesy. Do tej pory start-up przeprowadził 5 badań klinicznych z udziałem łącznie 500 kobiet. Posiada 14 potwierdzonych testów na obecność raka szyjki macicy i dwa testy na choroby przenoszone drogą płciową – informuje Techcrunch.

Start-upy zakwalifikowane do Y Combinator

1. #Me 34. Inokyo
2. Aalo 35. Insribe
3. Allotrope Medical 36. JetLenses
4. Alpha Vantage 37. JITX
5. AnnieCannons 38. Kobo360
6. AskMyClass 39. Mac’d
7. Augmented Radar imaging 40. MOMENTUS
8. BHRD 41. Mylk Guys
9. BlueCargo 42. Names&Faces
10. BrainHi 43. Numericcal
11. BuyCoins 44. Optic
12. C16 Biosciencis 45. Oxygen
13. Cambridge Glycoscience 46. Penta Medical
14. Camelot.ai 47. Phiar
15. Canary Technologies 48. Plexus
16. Cloud Workout 49. Prodigal Technologies
17. CSPA 50. Public Recreation
18. Cytera CellWorks 51. Qurasense
19. Data Driven Bioscience 52. Rain Neuromorphics
20. Demonpore 53. RealtyBits
21. Dinesafe 54. Regology
22. Emptor 55. Savvy
23. Enveritas 56. Seattle Food Tech
24. ExceptionALLY 57. Send Reality
25. Fintual 58. Skydrop
26. Four Growers 59. Spate
27. Frey 60. Spero Foods
28. Goodly 61. Sterblue
29. Grabb-It 62. Synvivia
30. Hepatx 63. Tenderd
31. Higia 64. The Buttermilk Company
32. HoneyLove 65. Togg
33. INKHUNTER 66. Viaopt
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl na podstwie danych Y Combinator

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Tec 27 sie 2018 (20:14)

Przydałby się chociaż jednozdaniowy opis tych startupów.