Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jest pierwszy jednorożec wśród start-upów na Litwie. Mają 25 mln użytkowników

Nasz północno-wschodni sąsiad doczekał się w końcu pierwszego start-upu wycenianego na co najmniej miliard dolarów. To miano uzyskała firma Vinted, która jest platformą do wymiany używanych ubrań, działa też na polskim rynku.

Fot. iStockphoto

Litewski start-up Vinted dołączył do grona jednorożców, stając się jednocześnie pierwszym start-upem na Litwie wycenianym na co najmniej miliard dolarów. Ich historia zaczęła się w 2008 roku. Jednak początkowo funkcjonowali pod nieco inną nazwą Mano drabužiai (Moje ubrania). Ich pomysł zrodził się przez przypadek. Jedna z założycielek start-upu Milda Mitkute zauważyła, że w szafie ma wiele nieużywanych ubrań. To właśnie wtedy zrozumiała, że może być to ciekawy pomysł na biznes.

Nad start-upem pracowały jeszcze Justas Janauskas. Wspólnie udało im się stworzyć platformę, gdzie każdy może wystawić nieużywane rzeczy z szafy. Pomysł chwycił bardzo szybko, dzięki czemu liczba użytkowników stale rosła. Dziś z ich rozwiązania korzysta już 25 mln użytkowników na 12 rynkach: na Litwie, we Francji, w Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Austrii, Czechach, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, USA i w Polsce. Co więcej, w ostatnim czasie udało im się pozyskać wsparcie w wysokości 128 mln euro. Głównym inwestorem został amerykański fundusz Lightspeed Venture Partners. Ponadto dołączyły do niego europejskie fundusze: Sprints Capital, Insight Venture Partners, Accel i Burda Principal Investments (zainwestował wcześniej, chociażby w Facebook, Spotify czy Dropbox). Natomiast łącznie inwestorzy przeznaczyli już 228 mln euro na rozwój litewskiego start-upu.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.