Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ratowanie firm poprzez postępowanie restrukturyzacyjne i likwidację pre-pack

Koronawirus spowodował, że bankructwem zagrożonych jest coraz więcej firm. Jednak można podejmować coraz więcej działań, aby uratować przedsiębiorstwo przed tak tragicznym finałem.

Fot. Bankier.pl/ Malwina Wrotniak

Postępowanie restrukturyzacyjne należy rozpocząć, zanim jeszcze wyniki finansowe oznaczać będą, że firmę trzeba zamknąć. Najprostsze spośród czterech jego form jest przyspieszone postępowanie restrukturyzacyjne.

– Powinno się zakończyć w ciągu 2-3 miesięcy – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baran z kancelarii Baran&Pluta. – Po złożeniu takiego wniosku sąd ma tydzień na podjęcie decyzji i to jest bardzo istotne, bo w ramach kolejnej wersji tarczy antykryzysowej wszystkie takie wnioski mają być traktowane jako pilne.

Natomiast w pierwszej tarczy wprowadzono bardzo niefortunny przepis (art.15 ust. 1), który zawieszał wszystkie sprawy sądowe i nie było wiadomo, na jak długo.

Po tej zmianie firmy w kłopotach powinny jak najszybciej przygotować takie wnioski i rozpocząć negocjacje z wierzycielami dotyczące terminów spłaty wierzytelności, a nawet ich umorzenia.

– To może być korzystne dla wierzycieli, bo zyskują szanse na odzyskanie, choć część wierzytelności i to większej niż gdyby doszło do upadłości likwidacyjnej firmy – wyjaśnia mec. G.Baran. – Gdy główny wierzyciel, a więc taki, który posiada co najmniej 30 proc. wierzytelności firmy, nie zgodzi się na postępowanie restrukturyzacyjne to można próbować układać się z innymi wierzycielami w tzw. pakietach wierzycielskich.

Warto też zwrócić uwagę na formułę likwidacji pre-pack, a jest bardzo mało znana, bo do prawa upadłościowego została wprowadzona przed czterema laty.

Likwidację pre-pack można uznać za formę restrukturyzacji, ponieważ ma doprowadzić do takiej likwidacji firmy, że przedsiębiorstwo nie zniknie z rynku dzięki temu, że zarząd albo wierzyciel znaleźli inwestora.

– Jest to rozwiązanie, które może okazać się bardzo istotne dla firm rodzinnych, korzystne dla dłużnika i jego wierzycieli – ocenia G.Baran. – Jednak takie działania muszą być poprzedzone zgłoszeniem wniosku o upadłość likwidacyjną, z jednoczesnym zgłoszeniem wniosku o zatwierdzenie przygotowanej likwidacji z udziałem inwestora.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

 

MarketNews24

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.