Ranking kont firmowych

Rekordowo mało dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w roku 2020. Nawet 31 tys. zł dofinansowania na start

Z roku na rok systematycznie spada liczba udzielanych dotacji przez urzędy pracy na założenie własnej działalności gospodarczej. Rok 2020 był po tym względem rekordowo słaby. Za dotacje z PUP założono niespełna 30 tys. nowych firm. Jeszcze 10 lat temu było to dwa razy tyle.

Foto: FORUM/ Marek Skorupski

Bezzwrotne dotacje z urzędu pracy dla osób bezrobotnych na przejście na samozatrudnienie to jedna z najbardziej popularnych form aktywizacji i wsparcia w zakładaniu własnego biznesu. Przez ostatnie 10 lat dzięki temu programowi założono ponad 470 tys. nowych firm. Jednocześnie w tym okresie notowany jest stały spadek udzielanych dotacji oraz puli środków przeznaczonej na aktywizację osób bezrobotnych chcących założyć własną działalność.

Dotacji najmniej od wielu lat

W całym roku 2020 powiatowe urzędy pracy przyznały 29557 dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne. Mniejszą liczbę przyznanych dotacji można tylko w części tłumaczyć sytuacją związaną z pandemią. Co prawda urzędy na wiosnę skupione były na realizacji zadań związanych z tarczą antykryzysową i weryfikacją wniosków m.in. o 5 tys. zł mikropożyczki, ale na spadki liczby udzielanych dotacji widzimy na przestrzeni lat. Wystarczy wspomnieć, że  w roku 2010 dzięki wsparciu z PUP swoją firmę założyło 77 tys. bezrobotnych. W ciągu ostatnich 10 lat była to rekordowa liczba, która rok później z powodu kryzysu i cięcia wydatków spadła do 26 tys. dotacji. Kolejne lata to liczba przyznawanych dotacji oscylująca wokół 45-50 tys. zł i szczyt w roku 2014 na poziomie 49,9 tys. założonych firm za dotacje z PUP.

Od tego momentu mamy trwały zjazd zarówno pod względem puli środków przyznawanych na wsparcie dla bezrobotnych jak i samej liczby dotacji. W roku 2018 bezrobotni otrzymali 36 tys. zł dotacji na przejście na swoje. Rok później licznik zatrzymał się liczba udzielonych bezzwrotnych dotacji osobom bezrobotnym na realizację własnego pomysłu na biznes wyniosła 32 240 na łączną kwotę 659 690 100 zł. Ubiegły rok to dokładnie 29557 przyznanych dotacji na łączną kwotę 622 mln zł. Dla porównania w rekordowym roku 2010 pula środków wydanych na dotacje z PUP wyniosła 1,3 mld zł.

Dotacje z urzędu pracy – najważniejsze informacje

Maksymalna kwota dotacji, o którą może ubiegać się bezrobotny wynika z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która mówi, że wielkość tego dofinansowania nie może przewyższyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Środki te pochodzą z Funduszu Pracy, a przyznaje je starosta. Zazwyczaj udzielane wsparcie jest mniejsze od maksymalnego ponieważ dostępną pulę urzędy pracy chcą rozdzielić na większą liczbę beneficjentów. W roku 2020 maksymalna kwota dotacji wynosiła  31 191,98 zł. Jednocześnie średnia kwota przyznanej dotacji wyniosła 21 tys. zł.

Rok Maksymalna kwota dotacji
2015 22 700,76 zł
2016 23 398,68 zł
2017 24 283,26 zł
2018 25 629,06 zł
2019 27 510,18 zł
2020 31 191,48 zł
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl

Aby ubiegać się o dotację trzeba spełnić kilka warunków

– przez ostatnie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dotacje nie można odmówić propozycji zatrudnienia czy też proponowanych form szkolenie realizowanych przez urząd pracy

– przez taki sam okres poprzedzający złożenie wniosku nie można było prowadzić własnej firmy. Osoby, które prowadziły działalność w okresie do 1 roku wykluczone są z ubiegania się o dofinansowanie

– wnioskodawca nie mógł wcześniej uzyskać z Funduszu Pracy dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej

– nie można było wcześniej złożyć wniosku do innej placówki

Po spełnieniu wymagań formalnych dotyczących statusu bezrobotnego osoba ubiegająca się o dotacje musi sprawdzić, jaki profil pracy został jej przyznany. Każda osoba otrzymuje taki profil po zarejestrowaniu się jako bezrobotny w urzędzie pracy. Po tym przeprowadzana rozmowa z doradcą zawodowym urzędu. Na jej bazie bezrobotny otrzymuje jeden z trzech profili. Ze względu na ubieganie się o dotacje najlepiej jest posiadać  II profil. Jest on warunkiem koniecznym do uzyskania bezzwrotnej dotacji. Bezrobotny ubiegający się o pieniądze musi przygotować biznesplan według formularza, który otrzyma w urzędzie pracy. W tym dokumencie opisuje cały swój pomysł na biznes wraz z wydatkami, których wymaga uruchomienie takiej firmy.

Przy ubieganiu się dotację z PUP nie jest wymagany wkład własny. Natomiast dla pozytywnej decyzji w sprawie przyznania dotacji wpływ może mieć wykazanie, że pomysłodawca zainwestował jakąś kwotę własnych środków. W ten sposób wykazując zaangażowanie i determinację. Co istotne wkład własny nie musi być w formie gotówki. Równie dobrze może to być komputer, drukarka czy pojazd niezbędne przy prowadzeniu danej działalności. Przy ubieganiu się o bezzwrotne wsparcie z urzędu pracy istotne jest także zabezpieczenie dotacji. Zazwyczaj jest to weksel lub poręczenie. Powiatowy urząd pracy zabezpiecza się w ten sposób na wypadek zerwania umowy przez bezrobotnego. Więcej o tym, jak pozyskać dotację z urzędu pracy przeczytasz tutaj.

Jak sobie radzą firmy założone przez bezrobotnych

Kwoty przyznawane oraz liczba udzielanych dotacji to jedna rzecz. Natomiast trudno przeanalizować skuteczność tego programu. Nie są bowiem prowadzone analizy dotyczące liczby firm, które przeżywają na rynku dłużej niż 1 rok. Pierwsze 12 miesięcy bezrobotny prowadzi działalność na preferencyjnych warunkach co ułatwia przetrwanie. Schody zaczynają się po tym okresie i brakuje badań na ten temat. Jakiś czas temu na pytanie w ministerstwie o to, jak sobie na rynku radzą firmy założone za dotacje z PUP uzyskaliśmy następującą odpowiedź.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi badania mającego na celu monitorowanie działalności gospodarczej firm zakładanych w ramach formy wsparcia – dofinansowanie działalności gospodarczej.

W ciągu 10 lat za dotacje z urzędów pracy założono ponad 470 tys. nowych firm. To najlepszy dowód, że taki program jest potrzebny. Pozyskanie kapitału na start to jedna z największych barier wskazywanych przez osoby myślące o rozpoczęciu działalności gospodarczej. O programach i inicjatywach, dzięki którym można w roku 2021 pozyskać pieniądze na własny biznes pisaliśmy niedawno w artykule  Są pieniądze na założenie działalności gospodarczej w roku 2021. Lista dostępnych dotacji i programów

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Claudia204 17 kwi 2021 (10:04)

Witam i witam w Spotcap Global Financial Services, Nazywam się Claudia Klein, jestem Niemką i oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe

Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | [email protected] | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie.

Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro, a my udzielamy pożyczek o niskim oprocentowaniu 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych.

Przyznaję, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem.Dla osób fizycznych, które mają problem finansowy i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny

Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować swoje transakcje zawsze i wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz

Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij e-mail do | [email protected] | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i natychmiast się z Tobą skontaktujemy

Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę.

Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach !!