Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rosyjscy przedsiębiorcy: Tak źle nie było nawet w latach 90.

Przedsiębiorcy z Rosji coraz bardziej tracą optymizm. Wielu z nich wskazuje, że obecnie prowadzenie biznesu jest bardziej ryzykowne niż w latach 90. – pisze Rzeczpospolita powołując się na rosyjską gazetę „Kommiersant”.

Fot. shutterstock/ Viacheslav Lopatin

Rosja przechodzi przez coraz głębszy kryzys. Coraz dotkliwiej zaczynają odczuwać to lokalni przedsiębiorcy. Co więcej, nasila się również emigracja wśród osób młodych. Część z nich decyduje się później, chociażby na własny biznes w Polsce, tak jak, chociażby zrobiła Maria Najdienowa, której historię opisywaliśmy na MamBiznes.pl.

Jak wynika z badań PwC, na które powołuje się gazeta obecnie ponad połowa przedsiębiorców uważa, że współcześnie ciężej jest prowadzić biznes w Rosji niż w latach 90. Warto przy okazji zauważyć, że ten czas nie jest zbyt dobrze wspominany przez samych Rosjan, bowiem utożsamiany jest ze wszystkim, co złe.

Jak wskazało badanie, niemal dwie trzecie rosyjskich biznesmenów uważa, że największym problemem są państwowe regulacje. Przez co wiele osób obawia się kontroli oraz potencjalnych konsekwencji, które mogą być bardzo dotkliwe. Przytoczony jeden z przedsiębiorców zauważył, że w latach 90. wielu bało się najemnych zabójców, natomiast obecnie więzienia lub przymusowej emigracji. Problem dostrzega już nawet minister gospodarki Michaił Oreszkin, który jak sam mówi przedsiębiorcy boją się zwiększać dochody i wydajność pracy, by nie przyciągać zainteresowania organów kontrolnych.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.