Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rząd walczy z koronawirusem. 2 tys. zł dla samozatrudnionych, mikropożyczki i pomoc pracownikom

Odłożenie obowiązku i rozłożenie na raty składek ZUS, 5 tys. zł mikropożyczki, odroczenie w spłacie kredyty, wypłata do 2 tys. zł dla  samozatrudnionych oraz osób pracujących na umowie zlecenie czy o dzieło. To tylko niektóre z propozycji, które rząd zawarł w pakiet antykryzysowy ogłoszony dziś przez polskie władze.

Rząd zaproponował tarczę antykryzysową; Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/ Adam Guz

Podczas Rady Gabinetowej Andrzej Duda z rządem uzgodnili pakiet pomocowy dla polskich firm. Co kryje się pod tajemniczo brzmiącym terminem tarczy antykryzysowej? Według zapowiedzi premiera cały pakiet wart jest 212 mld zł.

Pakiet antykryzysowy podzielony jest na 5 głównych części czego dwa pierwsze filary dotyczą przedsiębiorców i pracowników. Pierwszy filar to działania osłonowe na rynku pracy. Dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów i wykazaniem straty. Według zapowiedzi premiera państwo pokryje tym przedsiębiorcom do 40 proc. wynagrodzeń, a drugie tyle pokryje pracodawca. Pracownik będzie się musiał liczyć z obniżką pensji o 20 proc. Dla osób prowadzących jednoosobowe firmy oraz na umowach zlecenie czy o działo będzie możliwość uzyskania  środków do 80 proc. poziomu minimalnego wynagrodzenia. To oznacza wsparcie na poziomie 2 tys. zł miesięcznie.

Drugim filarem będą gwarancje kredytowe, pomoc w płynności, pomoc w opłatach leasingowych, mikropożyczki do 5 tys. zł dla jednoosobowych firm. Szykujemy także szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym, dostarczanych przez PFR, BGK i ARP. Te instytucje rozwojowe, które służą swoją bazą kapitałową dla wzrostu gospodarczego w Polsce, dzisiaj będą służyć do zamortyzowania spadku tego wzrostu. Taka jest ich rola – mówił premier Morawiecki. Dodatkowo w ramach działalności mikro rząd chce zawiesić bieg wybranych terminów administracyjnych, skarbowych itp. oraz obowiązek tzw. osobistego stawiennictwa obywateli w urzędach.

Od kilku tygodni budzimy się codzienne z niepokojem. Patrzymy jak rośnie poziom zakażeń w Polsce i innych krajach. W takim czasie ważne jest, aby dbać o zdrowie publiczne, ale wiemy doskonale, że musimy się troszczyć także o zdrowie gospodarki. Dzisiaj reakcja wielu rządów świata i także naszego rządu jest reakcją szybką. Dzisiaj potrzebujemy nadziei, że będzie lepsze jutro. Staramy się jak najbardziej złagodzić skutki koronawirusa – mówił na konferencji Mateusz Morawiecki.

Nasze działania będą stanowiły najlepszą odpowiedź na kryzys. Szacunkowa wartość to około 212 mld zł. Pakiet antykryzysowy w ciągu kilku dni musi z formy propozycji przekształcić się w gotowe projekty ustaw. Ludzie czekają na realne działania i realną pomoc – mówił z kolei prezydent Andrzej Duda. Z kolei premier Mateusz Morawiecki podziękował głowie państwa za zaangażowanie i wsparcie podczas prac nad pakietem antykryzysowym.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Łukasz 11 cze 2020 (05:30)

Witam mam pytanie Czy mojej żonie nalezy sie jakas pomoc finansowa gdy ma założona działalnosc nierejestrowalna (mobilna tzw)
i nie odprowadza zusu. Moze sie starac o ta pożyczke dla firm? Czy jakas inna pomoc PROSZE O POMOC Z OBIASNIENIEM Z GÓRY
DZIEKUJE