Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Sejm pracuje nad 50 ułatwieniami dla przedsiębiorców

Po Konstytucji Biznesu przyszedł czas na kolejne zmiany dla przedsiębiorców. Tym razem Sejm przygotowuje projekt o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.

Foto: FORUM/ Mateusz Włodarczyk

Większość przedsiębiorców boryka się z wieloma problemami. Jednym z najczęstszych utrudnień wymienianych wśród przedsiębiorców jest nadmierna biurokracja, choć i tu bywa różnie.

Powrócił z Australii i założył własny biznes. „Jestem bardzo zadowolony z kontaktu z urzędnikami”

Nowe zmiany mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. – Dzięki proponowanym zmianom w kieszeniach przedsiębiorców zostanie blisko 4 mld zł w ciągu 10 lat – wylicza Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Większość zmian ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców

 • Nowelizacja zakłada likwidację obowiązku identyfikacji przedsiębiorców i osób w obrocie prawnym za pomocą pieczęci/pieczątek (firmowych lub imiennych).
 • Zwiększony zostanie próg rocznej wartości sprzedaży dla „małych podatników” do 2 mln euro. Dzięki temu m.in. podatnicy CIT, będą mogli skorzystać z niższej stawki podatku wynoszącej 9 proc. (nowy próg będzie obowiązywać od 2020)
 • Pojawi się zwolnienie z podatku wypłaconych od ubezpieczyciela kwot odszkodowań, przeznaczonych na odtworzenie zniszczonego majątku
 • Ujednolicone zostaną formularze deklaracji podatkowych w przypadku podatków lokalnych oraz pojawi się możliwość składania ich drogą elektroniczną
 • Ograniczony zostanie obowiązek przeprowadzenia szkoleń okresowych BHP dla pracowników administracyjno-biurowych
 • Obowiązek przechowywania zatwierdzonych sprawozdań zostanie skrócone do 5 lat
 • Nastąpią zamiany w funkcjonowaniu sp. z o.o. wśród nich pojawi się możliwość podejmowania wszystkich uchwał przez wspólników na odległość, w trybie obiegowym
 • Nastąpi jednoznaczne określenie skutków prawnych czynności dokonanej przez osobę nieuprawnioną do reprezentowania spółki
 • Możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia za pracę współpracującego małżonka.
 • Wydłużenie terminów na dokonanie wyboru sposobu i formy opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów/ przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (co do zasady z 20 stycznia roku podatkowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód).
 • Zredukowane zostaną wymogi formalne związane ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na obrót napojami alkoholowymi
 • Ograniczenie sytuacji, w których terminy zapłaty ustalane przez podmioty publiczne na rzecz przedsiębiorców przekraczają 30 dni.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.