Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Składki ZUS dla małych firm uzależnione od dochodów? Rzecznik MŚP chwali pomysł premiera

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw zabrał głos w sprawie uzależnienia składek na ZUS od dochodów przedsiębiorcy. W liście otwartym do premiera Adam Abramowicz wyraził aprobatę dla zniesienia systemu ryczałtowej składki z zastrzeżeniem, że maksymalna składka nie przekroczy najwyższej zapowiadanej na rok 2020.

Na zdjęciu Adam Abramowicz, rzecznik MŚP Fot. Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska / FORUM

Tematem, który od weekendu dominuje w dyskusjach przedsiębiorców są propozycje zaprezentowane podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Obok skokowej podwyżki płacy minimalnej postulatem wzbudzającym największe kontrowersje jest zmiana sposobu naliczania składek ZUS.

Po wyborach rząd premiera Mateusza Morawieckiego chce wprowadzić mechanizm uzależniający wysokość płaconych składek na ZUS od dochodów osiąganych przez daną firmę. – Idziemy w kierunku liczenia ZUS od dochodu. Żeby łatwiej mieli ci, którzy się rozkręcają, inwestują – powiedział premier. Przedstawiając swój pomysł premier argumentował, że postulat zniesienia ryczałtowego opłacania składek i uzależnienia ich od dochodów był jednym z najczęściej stawianych przez środowiska przedsiębiorców także na zakończonym Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Do pomysłu przedstawionego przez premiera odniósł się w liście otwartym także Rzecznik Mały i Średnich Przedsiębiorstw. Adam Abramowicz wskazuje, że są to jedne z najbardziej szkodliwych barier w działalności polskich przedsiębiorców, a on sam wielokrotnie postulował wprowadzenie zmian w tym zakresie. Rzecznik wyraża również pewność, że zapowiadana likwidacja ryczałtowego ZUS w obecnej formie i zastąpienie go systemem umożliwiającym każdemu zapłacenie składki – systemem, który obowiązuje obecnie we wszystkich państwach UE oprócz Polski – uda się i będzie początkiem nowego, historycznego otwarcia funkcjonowania sektora MŚP w naszym kraju.

Rzecznik listy pisze

Już w czerwcu tego roku Rzecznik MŚP skierował do Mateusza Morawieckiego list ws. systemu opłacania składek na ZUS przez przedsiębiorców w Polsce. – Dopóki będzie istniał ryczałtowy ZUS, dopóty będzie on niszczył miejsca pracy i stanowił barierę dla małego biznesu. (…) Już teraz firmy ledwo wiążą koniec z końcem. Nie chcą zamykać firm, bo praca na własny rachunek daje im radość i satysfakcję. Pana Rząd dokonał wielu dobrych zmian w funkcjonowaniu sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Ogromnym przełomem była Konstytucja dla Biznesu, której wdrożenie w życie poprawi prowadzenie działalności gospodarczej. Jednak bez zmian w ubezpieczeniach społecznych dla przedsiębiorców nie będziemy mogli osiągnąć podobnych warunków, jakie mają przedsiębiorcy w krajach tzw. Starej Unii — napisał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, dodając, że liczy na gruntowną reformę obecnego systemu.

Wszystkie zmiany w ZUS

Pierwszą istotną zmianą, która obowiązuje od 30 kwietnia 2018 roku jest tzw. ulga na start. Jest to zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez młodą firmę przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. Po tym okresie początkujący przedsiębiorca przez 2 lata opłaca składki na preferencyjnych zasadach.

Początek roku 2019 to wejście w życie regulacji, które mikrofirmom dają prawo do naliczania składek uzależnionych od przychodu. To ukłon w stronę firm generujących niższe przychody. Niższe składki dotyczą przedsiębiorców, których roczny przychód nie przekroczył w roku 2018 kwoty 63 tys. zł tzn. trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia.

Od tego roku obowiązują także regulacje wprowadzające pojęcie tzw. działalności nierejestrowanej. Osoba prowadząca działalność nierejestrową nie musi odprowadzać żadnych składek ZUS. Wynika to z tego, że osoba prowadząca tego typu działalność nie dokonuje rejestracji do ubezpieczeń, ani nie składa żadnych deklaracji ZUS.

Przeczytaj także na MamBzines.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.