Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Stworzyli buty z wyżutej gumy balonowej

Na ulicach oraz chodnikach wielu miast na całym świecie zalegają kilogramy zużytych gum do żucia. W najmniej oczekiwanej sytuacji, przyklejają się do podeszwy buta. Jednak dla Holendrów ta sytuacja stała się inspiracją do stworzenia niecodziennego obuwia. Wykorzystali wyżute gumy z chodników, ulic oraz ławek do stworzenia podeszwy dla butów.

Fot. YouTube

Czas rozkładu pojedynczej gumy do życia wynosi od 20-25 lat. To powoduje, że wiele setek gum do żucia zalega przez długi czas na chodnikach oraz ulicach miast. Samorządy muszą przeznaczać bardzo duże środki na ich sprzątanie. Z rozwiązaniem tego problemu przyszedł Holenderski start-up Explicit. Zaprezentował nowe buty Gumshoe, których podeszwa wykonana jest z przetworzonych gum, poodklejanych od chodników i ulic.

Surowca do stworzenia takich podeszew z pewnością nie zabraknie. W samej Holandii rocznie zużywanej gumy do żucia jest aż 1,5 mln kg. Jest to drugi najpopularniejszy odpad wyrzucany „na ulicę”, zaraz po papierosowych niedopałkach.

W podeszwie nazwanej Gum-Tec znajduje się mieszanka, której około 20 procent to przetworzona zużyta guma do żucia. Zaś pozostała część buta stworzona jest ze skóry. Produkt jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: różowym oraz pomarańczowym. Twórcy wybrali te kolory ze względu na mocno kojarzące się z gumą do żucia. Jedna para kosztuje obecnie 199 Euro.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Pomysłowa 21 sie 2018 (08:41)

Ja proponuję zrobić akcje marketingową : za każdą wyzuta gumę, obniża się cenę o 10 centeuro. ?