Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Termin złożenia PIT za 2019 rok przesunięty na koniec maja. Jest projekt ustawy

Termin zeznań podatkowych PIT zostanie przesunięty na koniec maja. Kwestia, o którą pytało wielu podatników została ostatecznie ustalona w ustawie antykryzysowej.

PIT za 2019

Termin złożenia PIT za 2019 rok przesunięty; Fot. Shutterstock/ Robson90

Podczas dzisiejszej konferencji minister Jadwiga Emilewicz ostatecznie rozwiała wszelkie wątpliwości dotyczące terminu, w którym osoby fizyczne (w tym samozatrudnieni) muszą złożyć roczne zeznanie podatkowe. Ostateczny moment rozliczenia się fiskusem zgodnie z zapisami ustawy antykryzysowej zostanie automatycznie przesunięty na ostatni dzień maja. Termin dotyczy podatników rozliczających się na podstawie PIT.

Fragment ustawy odnoszący się do ostatecznej daty złożenia zeznania

Art. 15zzj. Złożenie organowi podatkowemu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2019 r. oraz wpłacenie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych po upływie terminu na jego złożenie, nie później jednak niż w terminie do dnia 31 maja 2020 r. jest równoznaczne ze złożeniem przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych zawiadomienia, o którym mowa w art. 16 § 4 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2020 r. poz. 19). W takim – 65 – przypadku organ nie wszczyna postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, a wszczęte umarza.

Przedstawiony dziś ostateczny kształt pakietu antykryzysowego zawiera komplet rozwiązań skierowanych zarówno do przedsiębiorców jak i pracowników. Pierwsze jego założenia zostały przedstawione tydzień temu. Początkowo zakładał jedynie możliwość odroczenia płatności składek ZUS. Ostatecznie samozatrudnieni oraz mikrofirmy zatrudniające do 9 pracowników będą na 3 miesiące zwolnione ze składek ZUS. Innym rozwiązaniem jest 2 tys. zł wsparcia dla samozatrudnionych czy bezzwrotna mikropożyczka do 5 tys. zł. Pracodawcy będą też mogli liczyć na dopłatę 40 proc. wynagrodzenia dla pracownika.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT – Program e-pity 2019

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

lub uruchom online

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.