Uważaj! Oszuści podszywają się pod ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ostrzeżenie przed oszustami, którzy próbują podszyć się pod instytucję. W ostatnich dniach wiele osób i firm otrzymuje fałszywe maile z informacją o pilnym spłacie zobowiązań.

Fot. FORUM/ Andrzej Bogacz

Choć przez dłuższy czas internetowi oszuści zostawili w spokoju ZUS, to jednak teraz powracają. Do klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w różnych częściach kraju trafiają maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część maili sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila. Jak informuje ZUS, w mailach zostały umieszczone w stopce korespondencji logotypy (ZUS i PUE – Platforma Usług Elektronicznych) sugerujące, że nadawcą jest sam Zakład. Jednak wystarczy przyjrzeć się tylko adresowi nadawcy, by przekonać się, że nie jest to mail pochodzący z ZUS-u. Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami: składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl. Żaden z adresów nie ma stosowanego przez Zakład rozwinięcia „zus.pl”. ZUS nie stosuje w swoich adresach mailowych rozwinięcia „gov.pl”, które pojawiało się podczas wcześniejszych prób oszustw.

Jak zaznacza ZUS, nie należy w żadnym wypadku opowiadać na te maile, ani tym bardziej nie otwierać zawartych w tej korespondencji linków. Kliknięcie może skutkować zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych o szczególnym znaczeniu.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*