Visa i Apple na zakupach. Kupują start-upy za 5,5 mld USD

Ostatni tydzień to czas wielkich zakupów start-upów w wykonaniu dwóch amerykańskich firm: Visy i Apple. W pierwszym przypadku nabyty został fintech Plaid, natomiast firma założona przez Jobsa przejęła Xnor.ai. Łącznie za obie transakcje giganci zapłacili 5,5 mld dolarów.

Visa i Apple przejmują start-upy

W ostatnim czasie zanotowane zostały dwa duże przejęcia na rynku start-upów. Zarówna Visa, jak i Apple wydały na ten cel blisko 5,5 mld dolarów

Jako pierwsza z nich na taki krok zdecydowała się amerykańska spółka zajmująca się wydawaniem kart płatniczych. Za kwotę 5,3 mld dolarów przejęli oni fintech Plaid, co stanowi dwukrotność  ubiegłorocznej wyceny tego start-upu. Wcześniej Visa zainwestowała w Plaid 250 mln dol., inwestycji w takiej samej kwocie dokonał także jej konkurent – Mastercard.

Plaid powstał w 2013 roku i pozwala użytkownikom łatwo łączyć swoje konta bankowe z aplikacjami, których używają oni do zarządzania swoimi finansami domowymi. Z ich rozwiązania korzystają już takie aplikacje i serwisy jak Acorns, Betterment, Chime, Transferwise czy Venmo. Warto także zaznaczyć, co podkreślają amerykańskie media, Plaid jest także właścicielem portfela kryptowaluty Abra, co Visa może w przyszłości wykorzystać we własnych planach biznesowych.

Apple też na zakupach

Nie tylko Visa wybrała się na zakupy, bowiem na taki krok zdecydowała się również firma Apple. Przejęli oni Xnor.ai, czyli start-up zajmujący się sztuczną inteligencją na urządzeniach z niskim poborem mocy. Zapłacili za niego łącznie 200 mln dolarów. Co ciekawe jest to już kolejny start-up z Seattle z obszaru AI przejęty przez Apple Trzy lata temu amerykański gigant kupił także Turi zajmujący się uczeniem maszynowym.

Start-up Xnor.ai powstał w 2017 roku. Od początku cieszył się dużym zainteresowanie. W ciągu pierwszego roku dzielności udało im się pozyskać 2,7 mln dolarów. Rok później pojawiła się kolejna runda finansowania w wysokości 12 mln dolarów. Każda z inwestycji pochodziła od Madrone Venture Group.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*