Co zrobić, aby ostatnim dniem wypowiedzenia była sobota?

Słyszałem, że zgodnie z art. 39 § 1 pkt 1 k.p., stosuje się dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Jak to się liczy? Chcę ażeby był to ostatni dzień miesiąca? Czy można wręczyć pracownikowi wypowiedzenie dzień lub dwa wcześniej?

Art. 39 kodeksu pracy stanowi, że: pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Zatem z artykułu tego nie wynika dwutygodniowy okres wypowiedzenia.

Natomiast art. 34 stanowi: okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartą na okres próbny wynosi:

  • 3 dni roboczych, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Pracodawca może pracownikowi wręczyć wypowiedzenie pracy nieco wcześniej, ważne jest, aby wypowiedzenie zachowało w Pana przypadku dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Nie ma też żadnej sprzeczności w tym, aby okres ten kończył się w sobotę czy jakikolwiek inny dzień tygodnia. Okres wypowiedzenia może również zaczynać się w sobotę lub niedzielę wówczas pracodawca obowiązany jest do wręczenia pracownikowi wypowiedzenia odpowiednio wcześniej, czyli podczas dni pracy.

Podstawa prawna: Art.34 Kodeksu pracy

Przemysław Gogojewicz

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*