Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co zrobić by płacić mniejsze ubezpieczenie?

Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą. Chcę kupić auto i uczynić współwłaścicielem swoją babcię, ponieważ ona ma max zniżkę na OC i AC. Zrobiłbym współwłaścicielem mojego tatę, ale on też ma działalność i nie wiem, czy to by przypadkiem nie kolidowało.

Proponuje zatem, aby Pan z babcią ustanowił współwłasność samochodu, wówczas uniknie Pan kosztów AC. Ubezpieczenie to tyczy się wyłącznie pojazdu, a zatem ustanawiając współwłasność tego samego pojazdu będziecie Państwo wspólnie ponosić koszty eksploatacyjne. Własność tej samej rzeczy mogąca przysługiwać niepodzielnie kilku osobom nazywana jest współwłasnością. Z określenia powyższego wynika, że każdemu ze współuprawnionych przysługuje to samo prawo, którego zakres może być tylko różny ze względu na sam sposób podziału wspólnego prawa, czyli wielkości udziałów w nim.

Współwłasność jest samodzielną instytucją prawną, gdyż geneza jej pochodzenie bierze swój początek w prawie własności. Wzajemne stosunki między współwłaścicielami są stosunkami prawno-rzeczowymi. Wynikają z nich także stosunki o charakterze obligacyjnym. Przykładem może być korzystanie z rzeczy i zarządu wspólnym prawem. Jednakże są to rzeczy uboczne, nie wynikające z istoty współwłasności.

Źródłem współwłasności może być czynność prawna (np. sprzedaż udziału przez właściciela całości), a ze zdarzeń prawnych (np. otwarcie spadku, zawarcie małżeństwa lub jego ustanie). Może być także zasiedzenie udziału we własności (orz. SN z 8 lipca 1969 r. III CZP 41/69, OSNCP 7-8/70,poz. 121) lub także ustawa (np. art. 193 kc).

Powinien Pan również wiedzieć, że obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych, ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych. Jak właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany.

Jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.

W przypadku zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego, obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.