Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak użytkować samochód?

Jeśli użytkuje samochód swego chłopaka to czy użytkowanie jego pociąga za sobą tzw. przychód nieodpłatny. Czy w tym przypadku lepiej podpisać umowę najmu? Czy umowa najmu pociąga za sobą konieczność rejestracji jej w US, czy wystarczy ją mieć w momencie kontroli?

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, na bezpłatne używanie, przez czas oznaczony lub nie oznaczony oddanej mu w tym celu rzeczy (por. art. 710 kc). Stronami zobowiązania są użyczający (komodant), oraz biorący (komodatoriusz). Ze względu na fakt użyczenia zobowiązanym do spełnienia świadczenia jest tylko użyczający. Zatem umowę tę należy traktować za jednostronnie zobowiązującą. Dający rzecz w użyczenie nie musi być jej właścicielem, wystarczy że jest posiadaczem zależnym bądź samoistnym, może być nawet dzierżycielem.

Umowa użyczenia może być zawarta w dowolnej formie. Może to być forma pisemna, ustna, akt notarialny, lub czynności konkludentne. Tylko wtedy gdy wartość rzeczy użyczonej jest większa niż dwa tysiące złotych, wówczas umowa powinna być stwierdzona pismem dla celów dowodowych. Niezastosowanie się jednak do tego przepisu nie powoduje nieważności umowy użyczenia.

Nie jest użyczeniem, umowa u podstawy której leżą przesłanki inne niż bezinteresowność, dobroczynność lub chęć bezpłatnego wynagrodzenia kontrahentowi, a więc umowa przynosząca wierzycielowi korzyści materiale nie polegające na bezpośrednim świadczeniu ze strony dłużnika. Umowa użyczenia nie będzie wykonana w razie ogłoszenia upadłości którejś ze stron, jeżeli przedmiot użyczenia nie został jeszcze wydany. Dający rzecz która objęta jest wadą (fizyczną, prawną, lub ukrytą) obowiązany jest do jej naprawienia jeżeli w chwili jej wydania wiedział o tej wadzie, chyba że wadę tą biorący mógł z łatwością usunąć.

Biorący do używania rzecz jest odpowiedzialny za przypadkową jej utratę lub uszkodzenie, jeżeli ją używa w sposób sprzeczny z umową albo z jej właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy. Odpowiedzialny jest także, gdy nie będąc do tego upoważniony przez umowę ani zmuszony przez okoliczności powierza rzecz innej osobie, a rzecz ta nie uległa by utracie lub uszkodzeniu, gdyby jej używał w sposób właściwy albo gdyby ją zachował u siebie (por. art. 714 kc).

Stosunek najmu zawiązuje się na podstawie umowy. Umowa której przedmiotem jest rzecz ruchoma, może być zawarta w dowolnej formie pisemnej lub ustnej, a nawet poprzez dorozumienie. Jednakże taka umowa najmu nieruchomości sporządzana na czas dłuższy niż rok powinna być stwierdzona na piśmie. W przypadku nie zachowanie formy pisemnej umowę uważa się za zawartą na czas oznaczony (forma ad eventum). Zatem najem może być zawarty na czas oznaczony bądź nieoznaczony. Z oznaczoności terminu wynika zakończenie przedmiotu najmu po końcu oznaczonego terminu.

Nieoznaczoność sprawia, że strony mogą pozostawać w stosunku najmu nawet do lat dziesięciu. Po upływie tego okresu, umowę o najem można rozwiązać poprzez wypowiedzenie jej jednostronnym oświadczeniem woli. Jeżeli jednak strony nie chcą rozwiązywać tego stosunku i pragną nadal w nim ze sobą pozostać, wówczas stosunek istniejący między nimi zmienia jedynie swoją formę z nieoznaczoności na czas oznaczony.

W państwa przypadku umowa użyczenia jest najwłaściwszą formą zawarcia stosunku prawnego. Ze względu na bezpłatny charakter tej umowy nie musi się Pani martwić o sprawy podatkowe, gdyż nie istnieje możliwość opodatkowania czynności prawnych , które nie wykazują dochodów.

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.