Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jakie prawo obowiązuje holenderską firmę w Polsce?

Firma holenderska zajmująca się pośrednictwem pracy zamierza otworzyć w Polsce biuro. Czy podejmując dla niej pracę należy spisać umowę wg polskiego prawa czy holenderskiego?
Czy należy płacić krajowe stawki ZUS czy też można zatrudnić się na holenderską umowę, płacić tamtejsze składki na ubezpieczenie społeczne? W jaki sposób firma powinna sformalizować swoją działalność?

Holenderska firma chcąca zalegalizować swoją działalność w Polsce będzie podlegać w tym zakresie ustawodawstwu polskiemu. Bez względu na rodzaj i charakter wykonywanych w Polsce usług, firma będzie podlegała polskiemu fiskusowi z tytułu osiąganych dochodów. Będzie również zobowiązana w przypadku zatrudnienia pracowników do opłacania za nich składek do ZUS.

Holenderska firma może funkcjonować w Polsce jako przedstawicielstwo lub filia. Zgodnie z art. 13 ustawy dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy polscy. W tym celu niezbędne będzie uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 19 marca 2004 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie ustawy o kontroli skarbowej (Dz.U. z 2004 r. nr 91, poz. 868 z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.